Şeftali üreticisi umutlu

12
Edirne’de 17 yıldır 30 dönüm alanda meyve üretimi yapan Emekli Öğretmen Şükrü Yıldıran, 3 gündür bahçesinden şeftali toplayarak, satışa çıkardıklarını ifade etti.
HABER MERKEZİ
 
Meyve bahçesinde şeftali, armut, elma, kiraz, erik gibi değişik türde meyveler bulunduğunu belirten Yıldıran; “Şeftaliler oldu. 3 gündür toplamaya başladık. Kilosunu 1 ile 1,5 liradan satıyoruz. Şeftali’nin satışlarından umutluyuz. Geçmiş yıllarda pazar sıkıntımız vardı, ancak şu anda bu sorunumuz yok. Bu yıl inşallah 5-6 ton ürün alacağız. Şeftaliden sonra nektarları da toplayacağız” şeklide konuştu. 
Şeftali ağaçlarında sararma olduğunu da kaydeden Yıldıran; “Şeftali ağaçları demir ihtiyacını topraktan sağlayamadığı için sararmaya başlıyor. Bu nedenle yüzde 60 üretimle çalışıyoruz. Ağaçlarım da yaşlanmaya başladı. 12-13 yıl ömürleri var. Benimkiler 17 yılı buldu. Bu nedenle gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz ay kiraz satışından memnun kaldığını ve 5 ton ürününü toptan 3-4 TL’den sattığını ifade eden Yıldıran, şeftali ürününde de aynı şekilde bol verime ulaşmayı beklediklerini söyledi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here