“Seçmen Listeleri yarın askıdan indiriliyor”

16
* 18 Mart 2011 Cuma günü Muhtarlıklarda askıya çıkartılan, 12 Haziran
2011 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri’nde
kullanılacak olan Sandık Seçmen Listeleri yarın mesai saati bitiminde
askıdan indirilecek.

HABER MERKEZİ
18 Mart 2011 Cuma günü tüm Muhtarlıklarda askıya çıkartılan 12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri’nde kullanılacak olan Sandık Seçmen Listeleri yarın mesai saati bitimine kadar askıda kalacak.
Kırklareli Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı Cemal Çetin askıya çıkan listeleri vatandaşların mutlaka kontrol ederek yanlışlıklar varsa düzeltmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
Üniversite öğrencilerinin de okudukları şehirde oy kullan¬abilmeleri için 31 Matta kadar kayıtlarını bu kentlere almaları gerekecek. Askı listeleri yarın saat 17.00’de askıdan indirilecek. Muhtarlık listeleri Kırklareli merkez ve diğer ilçe, belde ve köy muhtarlıklarında da askıya çıkarıldı. Vatandaşlar mağdur olmamak ve 12 Haziran 2011 Pazar günü yapıla¬cak olan seçimlerde oy kullanmak istiyorsa askı listelerinde isim¬lerinin olup olmadığını kontrol etsinler. Listeler bu ay sonuna kadar askıda kalacak. Bunun için tüm Kırklarelililerin ikamet ettikleri mahalle muhtarlarına gidip, seç¬men listelerini kontrol ederek oy kullanma işini garantiye almaları gerekmektedir. Ayrıca 2011 yılı içerisinde askerden gelen ve oy kullanmaya yetkisi olan vatandaşlarda İl Nüfus Müdürlükleri’ne müracaat etmeleri gerekiyor.
* Adres kayıt siteminde ismi olmayanlar ne yapacak?
Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan¬lar, MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yerleşim yeri adresi bulunmayanlar da listelere yazla¬mayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı Kanun’un 50. madde¬si hükmü gereği askt süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazıla¬bilecek. Muhtarlık bölgesi askı lis¬telerinin kesinleşme tarihi olan 8 Nisan 2011 saat 17.00 itibarıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatan¬daşlığından çıkarılanlar Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce silinecek.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here