Sebahattin Ali memleketinde anıldı

7
* Sabahattin Ali Kırklareli ve Ardino belediyelerinin temsilcileri; iki kardeş belediyenin sanatseverleri, aydınları, güzel insanları, geçen hafta Adino’da bir araya geldiler.
HABER MERKEZİ
Kendisi de Ardino kökenli olan Lüleburgazlı Eğitimci ve Yazar Mercan Civan, Ardino’da düzenlenen törene katıldı ve izlenimlerini gazetemizle paylaştı.
İşti o izlenimler;
* Duygusal anlar yaşandı
“Aralarında doyumsuz anlar yaşadım. Ardino ve Kırklareli kardeş belediyelerinin gönül birliğiyle, elbirliğiyle gerçekleştirilen bu etkinlik, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli Şubesince de desteklendi. Bizleri Adino’da, ünlü yazarımız Sabahattin Ali’nin doğduğu topraklarda buluşturan her iki belediyenin başkanlarına edebiyat sevdalıları, Sabahattin Ali hayranları minnettardır. Özellikle de bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeklerini esirgemeyen, Ardino’nun Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Selahattin Karabaşev’in özverili çalışmaları yadsınamaz. 
* Ardino Doğumlu
1907 yılında Sabahattin Ali, Ardino’da doğmuş, çocukluğunun ilk beş yılı burada geçmişti. 1948 yılında ise Kırklareli’de öldürülmüş, en verimli çağında burada susturulmuştu. Ama o, kısacık yaşamında ülkesini ve insanlarını ne kadar çok sevdiğini söyleyebilmişti. Eserleri ölümsüzleşmiş, şiirleri bu semalarda dalga dalga bestelenmiş; şimdi dillerde, sevgiyle coşan gönüllerdedir. Şimdi bir anıt yükseliyor Ardino semalarında; Sabahattin Ali granit bir kaidenin üzerinde ölümsüz. Granit, yazarımızın karakterini anlatırcasına yoğun ve sert ve sarsılmaz. Granitin üzerinde yazarımızın başı dumanlı dağlara çevrilmiş, bakışları sevecen ama kararlı, çok uzaklarda meskenini arar gibi… Çok uzaklarda dostlarını sorar gibi…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here