“Sanayi’den sonra Tarım ve Hizmet Sektörleri’nde de Nitelikli Eleman yetiştirilecek”

9
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş “UMEM Beceri’10 Projesi” kapsamında Sanayi’den sonra Tarım ve Hizmet Sektörleri’nde de Nitelikli Eleman yetiştirileceğini belirterek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan “UMEM Beceri’10 Projesi” 81 İl’de uygulanmaya devam ediliyor. Proje kapsamında işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak 2 bin 500’e yakın kurs açılmış, bu kurslardan başarıyla mezun olan kursiyerlerin çoğu projeye katılan firmalarca istihdam edilmişler. 2011 yılında sadece Sanayi Alanı’nda açılan “UMEM Beceri’10 Projesi” kursları, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi oldu.
* “Hizmet ve Tarım Sektörleri’ndeki firmalar da projeden yararlanabilecek”
Sanayi Alanı’nda başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle Hizmet ve Tarım Sektörleri’ne genişletilmesine karar verildi. Bu doğrultuda, Hizmet ve Tarım Sektörleri’nde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecek.
* “Kursiyerlere günlük 20 Lira”
1 Nisan 2012 tarihinde itibaren, “UMEM Beceri’10 Projesi” Kursları’na katılan kursiyerler Teorik ve İşbaşı Eğitimi süresince günlük 20 TL alacak, kursiyerlere kurs süresince “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası” ve “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılacak.
18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle "Sigorta Primi İşveren Payı" ödemeleri İş-Kur tarafından karşılanacak.
Detaylı bilgi için proje web siteleri www.beceri 10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan bilgi alınabilir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here