“Şair ve yazar “Telif hakkı” diyor ama ne olduğunu bilmiyor”

10
Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)
Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Kırklareli’de verdiği “Telif Hakları
ve Korsan Yayınla Mücadele Semineri” sonrası Ankara’ya dönmeden önce
Yeşilyurt Gazetesi Tesisleri’ne bir nezaket ziyaretinde bulundu.

HABER MERKEZ

Genel Başkan Paramaksız ile birlikte ziyarete gelen Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Halk Kültürü Araştırmacısı Zekeriya Kurtulmuş ve Şair Alaattin İkican Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ile görüştü.
Genel Başkan Paramaksız ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “Telif Hakları ve Korsan Yayınla Mücadele” Semineri ile ilgili gerekli bilgilendirme ve davetleri yaptığını belirterek, semineri verirken salondaki şair ve yazar azlığına dikkat çekip şunları kaydetti;
“Salonda seminer verirken gördüklerime dayanarak söylemem gerekirse Kırklareli’de Şair ve Yazarların az olduğunu bilmiyordum. Yazarların eserlerine sahip çıkması gerekiyor. Çünkü eser dediğimiz şey bizim çocuğumuz gibidir. Nasıl çocuğumuz büyürken ona sahip çıkıyor onu koruyorsak, eserimizi de korumamız gerekiyor. Fakat şair ve yazarlar haklarını yeterince bilmiyor. 5846 sayılı yasayı şair, yazar ve akademisyen bilmiyor. Şair ve yazar “Telif Hakkı” diyor ama ne olduğunu bilmiyor, bir radyo, bir televizyon, bir gazetede bir kişinin eseri yayınlandığı zaman kişi memnun oluyor. Eseri yayınlanan kişi; “ne güzel benim reklamım yapılıyor” diyor. Ama iş öyle değil. Bir eser yayınlanırken eser sahibinden izin alınmalı, kişiye “bu izine tabimiş, bundan sen para kazanabilirmişsin” dendiği zaman kişi; “öğle bir şey mi varmış?” diyor. Bu nedenle şair ve yazar eserine sahip çıkacak ve haklarını bilecek.”
Kırklareli’ne gelme sebebinin telif hakları konusunda eser sahiplerini bilgilendirmek ve onlara yön göstermek, olduğunu söyleyen Genel Başkan Paramaksız, İLSAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) hakkında  ve İLSAM’ın yaptıkları hakkında şair ve yazarlara bilgiler vererek İLSAM’a üye olan eser sahiplerinin sigortalarını yaptıklarını, onların telif haklarını koruduklarını, bir sonun yaşandığında müdahale edip, gerektiğinde uzlaşma sağladıklarını, kuruluş amaçlarının sadece bu olduğunu belirtti.
Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt’ta Genel Başkan Parmaksız’ın gazetelerine yapmış oldukları nezaket ziyaretinden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine teşekkürlerini sundu. Hoş sohbetler ile devam eden ziyaret, Genel Müdür Parmaksız’ın tesisten ayrılması ile son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here