Rüzgara dikilecek elektrik biçilecek

65
Kırklareli’ye “Rüzgar Enerji Santrali” kurulmasına Meclis oy birliği ile onay verdi
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 4. birleşimi 7 Şubat 2013 Perşembe günü saat 10.30’da Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapıldı. Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından Kırklareli merkez ilçe Karadere Köyü sınırlarında Aysu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yaklaşık 340 dönüm ormanlık alanda “Rüzgar Enerji Santrali” yapılaması amacıyla hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulamalı İmar Planı ve 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile Plan Raporları’nın onaylanması hususunda İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu, Komisyon Başkanı Sadettin Kızmaz tarafından okundu.
Konu ile ilgili bir sunum yapan ve Meclis üyelerini bilgilendiren Aysu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şehir Plancısı Sezen Fidan, kurulması planlanan “Rüzgar Enerji Santrali”nde yaklaşık 10 adet rüzgar tribünü olacağını ve yaklaşık 20 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir santral olacağını söyledi.
Sanayinin gelişmesiyle birlikte 1990 yılından 2008 yılına kadar kullanılan elektrik tüketiminin yüzde 86’lar düzeyinde arttığını ifade eden Fidan, “Rüzgar Enerji Santrali”nin çevreye bir zararı olmadığını vurguladı.
Türkiye’de ‘Rüzgar Enerji Santrali’nin yüze 3’ler seviyesinde kullanıldığını belirterek;
“1990 yılından 2008 yılına kadar enerji tüketimimiz sanayinin de gelişmesiyle birlikte yüzde 86 oranında artmış durumda. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu oranın iki katına çıkması bekleniyor. Elektrik tüketimindeki artış hızında Çin’den sonra Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de 2002 yılından bu yana her yıl yüzde 6,5 oranında artış gösteriyor. Artış oranı 2022 yılına kadar yüzde 6,5 ila 7,5 arasında seyretmesi bekleniyor. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 1-3 arasında değişiyor. Artış hızına göre 2010 yılında 210 milyar kWh olan elektrik tüketiminin 2019 yılında 367 ila 390 milyar kWh’e ulaşması beklenmektedir.
Türkiye kendi enerji kaynaklarıyla enerji talebinin ancak yüzde 28’ini karşılayabilmektedir. Türkiye’nin enerji tüketimi yüzde 90 oranında fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Ancak Türkiye’deki petrol ve gaz üretimi, enerji gereksiniminin yüzde 3’ünden daha azını karşılamaktadır. Ülkemiz ham petrolün yüzde 92’sini, doğalgazın yüzde 98’ini, taş kömürün ise yüzde 90’ını başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal etmektedir. Yüksek orandaki enerji ithalatı cari açığında en önemli sebebi olarak gösterilmektedir. 2010 yılında enerji ithalatı yüzde 20’sini cari açığın da yüzde 81’ini oluşturmuş ve bu oran her sene artmaktadır. Enerji arz güvenliği için rüzgar enerjisi önemlidir. Yerli kaynaklar kullanıldığı için dışa bağımlığı azaltır. Yakıt masrafları ve ham madde ihtiyacı yoktur. Tükenmeyen, yenilenebilir, temiz enerji kaynağıdır ve fosil yakıt tüketimini azaltır. Kısa sürede devreye alınabilen enerji kaynağı için yer ihtiyacı düşüktür ve santral sahası içinde tarım ve hayvancılık yapılabilir” dedi
Karadere Köyü’ne kurulması planlanan “Rüzgar Enerji Santrali”nde kullanılacak olan rüzgar tribünlerinin 80 metre göbek yüksekliğinde ve 100 metrelik rotor çapında olacağını ifade eden Fidan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“15 MW kurulu gücü ile “Karadere Rüzgar Enerji Santrali Projesi” uygun rüzgar koşullarında yaklaşık 20 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Projede G.E. 1.6-100 tipi tribünler kullanılacak.”
Komisyon raporunda da Karadere Köyü’ne kurulması planlanan “Rüzgar Enerji Santrali”ne uygun görüş bildirilmesinin ardında Meclis Başkanı Behçet Şen, meclis oyuna sundu ve oy birliği ile kabul edildi.
AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç ve CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın Kırklareli için hayırlı olması temennisinde bulunarak diğer “Rüzgar Enerji Santrali” kurmak isteyen yatırımcıları Kırklareli’ye beklediklerini söylediler.
Meclis Başkanı Behçet Şen de, Kırklareli için hayırlı bir yatırım olduğunu ifade ederek, bu tür yatırımlara meclis olarak açık olduklarını ve yatırımcıların Kırklareli’ne santral kurma taleplerini beklediklerini dile getirdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here