Prof Dr. Tuncay Çağlar; “Kesinlikle aday değilim”

32
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
Seçimlere 11 Ay kaldı. Aday olmayı düşünenler ortaya çıkmaya başladı. 1 Mayıs 2013 Çarşamba günü kahvaltılı bir toplantı ile AK Parti Babaeski Belediye Başkanı Aday Adaylığı’nı açıklayan Mustafa Kasapoğlu bir ilke imza atmış oldu.
AK Parti’nin Türkiye genelinde İlk Aday Adaylığı’nı açıklayan genç ismi Mustafa Kasapoğlu, Anavatan Partisi’nin iktidar olduğu günlerin Babaeski’deki en güçlü ismi Ergun Kasapoğlu’nun oğlu.
Genç iş adamı Mustafa Kasopoğlu, AK Parti Babaeski Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı. Politikacı bir ailede büyüyen Mustafa Kasapoğlu, çekirdekten yetişme siyasetçi olduğu için, kapı kapı gezme usulüyle çalışma sistemi tecrübesine de sahip. Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi’nin seçim öncesi kurmaylığını yapan Mustafa Kasapoğlu, maddi anlamda da harcama yapabilecek bütçeye sahip. Bu önemli özellikleriyle adaylık bekleyen Mustafa Kasapoğlu’nun medeni cesaretini tebrik eder, adaylık sürecinde başarılar dilerim. 
AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Güray Genç, geçen dönemin Babaeski Belediye Başkan Adayı idi. Soğuk kanlı tutumuyla, birçok siyasetçiyi kıskandıran bir yapıya sahip olan Güray Genç, sanki sinirleri alınmışçasına son gelişmelere sakin ve mantıklı bir anlayışla yaklaşıyor. Adaylık sürecinin nasıl yaşandığı tecrübesine sahip olduğu için, Aday Adaylığı’nı açıklamak için bir süre daha bekleyecektir. 
AK Parti’nin Aday Adaylık sürecinin resmen Temmuz Ayı’nda başlayacağını söyleyen partililer, adaylık düşünenlerin sonbahara doğru parti binasında aday adaylıklarını açıklayacaklarını dillendiriyorlar.
Son günlerde, Babaeskili Prof. Dr. Tuncay Çağlar’a, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatıyla müsteşarları tarafından Ankara’da AK Parti Babaeski Belediye Başkan Adaylığı teklifinin değerlendirildiği şeklindeki iddialar, siyasi kulislerde bomba etkisi yaptı.
Bu iddiaların boyutlarının büyümesi üzerine Prof. Dr. Tuncay Çağlar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Babaeski’nin bu iddialarla çalkalandığını ve olayın aslı olup olmadığını sordum. Prof. Dr. Tuncay Çağlar, aynen şöyle dedi;
“Böyle bir şey yok. Bakan Dr Müezzinoğlu meslektaşım. Hizmet verdiğim Ekol Hastanemize ara sıra gidip geliyor. En son 6 Ay önce görüştük. Böyle bir şey konuşmadık. Bu söylentiler nereden çıkıyor anlamış değilim. İki gündür bu konuyu merak edenler telefon edip soruyorlar. Kesinlikle böyle bir şey olmadığını söylüyorum. Benim işim başımdan aşkın. Ve çok yoğunum.”
“Peki Hocam, Sağlık Bakanı ve Başbakan’ın sizi Babaeski’den Belediye Başkanı Adayı olarak görmek isteklerini iletseler ne dersiniz?” şeklindeki sorumu cevaplayan Prof. Dr. Tuncay Çağlar şöyle dedi;
“Özkan sen beni tanımıyor musun? Benim dünya görüşümü de biliyorsun. Böyle bir teklifi kabul etmem kesinlikle söz konusu değil. Senden ricam bu konuyu uygun bir üslup ile kapatman ve bu konuya noktayı koymandır.”
Prof. Dr. Tuncay Çağlar bu sözleriyle konunun kapanmasını istedi. Babaeski’nin siyasi gündeminden de Çağlar’ın AK Parti’den Aday olma iddiaları düşmüş oldu. 
Babaeski CHP’nin kalesi. Ama AK Parti’den aday adayı olma istekleri fışkırıyor.
Eskiden Babaeski’de AK Parti’ye teşkilat kurmaya adam bulunamazken, şu sıralar aday adayı enflasyonu yaşanıyor.
AK Parti’deki Aday Adayı bolluğu sadece Babaeski’de değil, Trakya’nın tümünde yaşanacak. Trakya da bu dönem öyle çekişmeli bir Yerel Seçim yaşanacak ki, bu işi hafife alanlar bile inanamayacaklar.
Bazı CHP’li dostlarım, AK Parti’ye bıyık altından gülerek, rakip bile görmüyorlar.
Fakat çok yanılacaklar. 
Seçimler yaklaştıkça nasıl bir çalışma ile karşılaşacaklarını bilmedikleri için şimdilik AK Parti’nin Trakya’da başarısız olacağını düşünüyorlar.
Ama artık miras oyları eriyor. Alttan genç bir nesil geliyor. Gençler iş istiyor. İnsanlar hizmet bekliyor. Kuru laflarla kendini tekrarlama dönemi kapanıyor.
Projelerle konuşanların dönemindeyiz. Vatan, Millet ve Cumhuriyet söylemleriyle çukurlar kapanmıyor. Yollar yapılmıyor. İş sahaları açılmıyor. Kentler gelişmiyor. Trakya her geçen gün geri kalıyor. Bunu gören Trakya halkı da değişiyor. Değişiyor ve dönüşüyor. Bir kesim siyasi de sadece laf üretiyor.
Arayış içine giren Trakya seçmeni, Eski dönemleri eleştiriyor. Yeni projeler bekliyor. Yeni yüzler arıyor. İş yapanları gözlüyor. Halkı tahlil edemeyenler, korkularla seçmenlerini kenetleme telaşındalar. Kaybetme korkusuyla akla hayale gelmedik korkular üretiyorlar. Seçmen fal bakanlara bıktı. Niyet okuyanlardan usandı. Saçma sapan gelecek senaryoları yazan küçük beyinli, kasaba politikacılarından yıldı.
Bundan böyle, Elle tutulur, inandırıcı projeler ortaya koyan adayların halkın desteğini alacağı seçimleri yaşayacağız. Hangi partiden aday adayı olursa olsun bu tespit bütün siyasiler için geçerlidir.
 Katı particiliğin eridiğini yaşayıp göreceğiz. 
Çünkü zaman her şeyin Hâkimi ve Savcısıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here