Plastik poşetlere karşı savaş!

12
Dünyada birçok ülke, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve doğada erip çürümeleri yüz yıllar süren başta siyah ve diğer plastik poşet ve torbalara karşı savaş açmıştır.
Ülkemizde de geçen yıl başlatılan siyah ve diğer plastik torbalara karşı mücadele hızlandırıldı. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada, doğada kısa sürede yok olan biyobozunur poşet üretimi için poşet üreticileri ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
Bu arada Türkiye Pazarcılar Odası Genel Merkezi’nin de bu konudaki çalışmalarını hızlandırdığını belirten Kırklareli Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım da, yakında Pazarcı Esnafının siyah poşet kullanması tamamen yasaklanacağını söyledi.
Plastik poşet ve bazı plastik malzemelerinin doğaya ve insanların sağlığına zarar verdiği sıkça gündeme getirilir. Fakat bir türlü çare bulunamaz. Zaten çare bulmakta da sıkıntılar yaşanmaktadır. Çünkü plastikle iç içe yaşamaktayız. Plastik poşetler, parasız olunca alış-veriş esnasında marketlerden her aldığımız ürüne poşet alır ve evimize gidince poşete çöplerimizi koyar veya poşeti kömür doldurup sobaya atarız. Fırsat bulsak parasız olduğu için tomarla  bile poşet alırız. 
Onun için marketler ve diğer alış veriş merkezlerinde poşetler para karşılığı verilmeli veya poşet istemeyene küçük indirimler yapılmalı. Yüzdeye göre. Dünyada bazı ülkelerde, poşet kullanımı yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde de poşetler parayla satılmaya başlayınca, müşterilerin yüzde 64’lük bölümü de bez torba ve filelerle alışveriş yapıyor. (Gerekirse ülkelerin ismini verebiliriz.)
Ülkemizde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülen bu çalışmalar sonunda, eğer kısmen de olsa zararlı plastikten kurtulmayı başarabilirsek hem doğaya ve hem de bütün canlılara hizmet etmiş olacağız.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here