Pınarhisar’dan Beyaz Saray’a

9
Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından açılan program kapsamında Kırklareli’nin Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen Beyaz Saray’a konuk olarak İçişleri Bakanlığı’nda da çalışmalarda bulunacak.
HABER MERKEZİ
Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından açılan (Legislative Fellow Programs)
“Türkçeye Yasama Süreçleri ve Yurttaş Katılımı Programı”na Türkiye’den 10 kişi katılacak.
23 Ocak 2012 tarihinde başlayarak yaklaşık 1,5 ay sürecek olan program kapsamında Türkiye’den giden 10 kişilik grup, başta Başkanlık Sistemi olmak üzere Amerika’nın yasama ve karar alma süreçleri üzerinde çalışmalar yapacak.
Amerika’ya giden 10 kişilik grubun içerisinde bulunan Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen, Beyaz Saray’a gidecek olan grubun haricinde bir haftalık İçişleri Bakanlığı’nda özel olarak çalışma yapacağını söyledi.
Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak görüştüğümüz Kaymakam Özmen, geçtiğimiz yaz ayının başında açılan “Türkçeye Yasama Süreçleri ve Yurttaş Katılımı Programı” için gerekli hazırlıkları yaparak mülakata katıldığını ifade etti.
Parlamento’da ve Beyaz Saray’da “Türkçeye Yasama Süreçleri ve Yurttaş Katılımı Programı” kapsamında çalışmalarda bulunacaklarını bildiren Kaymakam Özmen;
“Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği öncülüğünde Türkiye’de ‘“Türkçeye Yasama Süreçleri ve Yurttaş Katılımı Programı” açıldı.
Bu programa geçtiğimiz yaz aylarının başında başvuruda bulunmuştum. Bizden başvuru formu ve makale yazmamız istedi. Onları İngilizce olarak yazarak Ankara gönderdik. Yeterlilik özellikleri ve yazdığımız makale sonucunda belirli bir elemeden geçerek Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği temsilcilerinin de içinde bulunduğu bir mülakata katıldık.
Türkiye’den bu gruba 10 kişi seçildi. 23 Ocak 2012 tarihinde bir buçuk ay sürelik Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyoruz ve orada parlamentoda, beyaz sarayda çalışmalarımız olacak. Giden 10 kişi arasından benim İçişleri Bakanlığı’ndan özel olarak 1 haftalık bir çalışmam olacak. Başta Başkanlık Sistemi, Amerika’nın yasama ve karar alma süreçleri üzerinde çalışmalar yapacağız. Oradaki uygulamaları da rapor halinde Türkiye’ye sunacağız.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here