Pazarda görüntü var, satış yok

17
Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan, her Çarşamba günü Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan Çarşamba Pazarı’nda insan yoğunluğu gözükse de bu pazarcı esnafına satış olarak yansımıyor.


HABER MERKEZİ
Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan, her Çarşamba günü Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan Çarşamba Pazarı’nda insan yoğunluğu gözükse de bu pazarcı esnafına satış olarak yansımıyor. İlkbaharın gelmesi ile yeni ürünlerin tezgâhlardaki yerini almasıyla birlikte vatandaşların bu ürünlere ilgisi az.
Kırklareli’de yıllardan beri pazarcılık yaptığını belirten Erdinç Günel havanın güzel olmasından dolayı vatandaşın pazara sadece gezmek amaçlı geldiğini bu yoğunluğun pazara yansımadığını belirterek şunları kaydetti;
“Havanın sıcak olmasından dolayı Kırklareli halkının pazara rağbet gösteriyor, ancak pazara gelen vatandaşlar sadece gezmeye geliyorlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi havalar ısındıkça, günler uzadıkça Kırklareli Halkı pazara ilgisinin artacağını ümit ediyoruz. 15-20 güne kadar Çarşamba ve Cumartesi pazara ilgi daha da artacak. Bugün pazar kalabalık görüyoruz, ancak satışlara fazla yansımıyor. Sadece vatandaşlar havanın güzel olmasından dolayı pazarı geziyor vakit geçirmek için pazara uğruyorlar. Sizlerde haftalardan beri pazarı gezip haber yapıyorsunuz pazarcı esnafın sıkıntılarını dile getiriyorsunuz. Yeni sezonla birlikte yeni ürünlerin pazara gelmesiyle birlikte, İlkbaharın gelmesiyle birlikte pazardaki yoğunluğun artmasını bekliyoruz.  Şuanda ki kalabalık bizi iler ki günler için bizi motive ediyor, bizim için olumlu bir gelişme.”
* Taze Fasulye’nin kilosu 10 Lira
İlkbahara girmemizle birlikte yaz sebzeleri de tezgâhlardaki yerlerini almaya başladı. Yazın değişmez en lezzetli yemeklerinden biri olan taze fasulye tezgâhlardaki yerini aldı. Yazın ortalarında kilosu 1 Lira’ya satılan Teze Fasulye Çarşamba Pazarı’nda 10 Lira’ya tezgahtaki yerini aldı. Tezgahında Taze Fasulye satan pazarcı esnafı, Taze Fasulye’nin kilosu 10 Lirayla satılmaya başlandığını yerli malın çıktığı zaman bu fiyatın hızla düşeceğini belirtiler.
* Balıkta son günler
Balık mevsiminin son günleri yaklaştıkça pazarda balık çeşidi de azalmaya başlandı. 15 Nisan’dan sonra artık balık tezgâhlarını açmayacaklarını belirten balıkçılar vatandaşların balıktaki son günleri iyi değerlendirmelerini istediler.. (Kadir Sinici)

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here