Pazar Konfeksiyonculara yaradı

4
Trakya’nın en büyük pazarlarından bir tanesi konumunda olan ve her Çarşamba Kırklareli merkez Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta yoğunluk konfeksiyonculardaydı.
HABER MERKEZİ
Trakya’nın en büyük pazarlarından bir tanesi konumunda olan ve her Çarşamba Kırklareli merkez Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta yoğunluk konfeksiyonculardaydı. Bayrama sayılı günler kala ve havanın iyi olması sebebi ile vatandaşlar Pazar yerine hücum etti. En çok rağbet görülen tezgâhların başında hazır giyim malzemelerinin satıldığı tezgâhları ile birlikte kadayıfçılar ve şekerlemeciler oldu. Vatandaşların giyim eşyalarına hücum etmelerinin sebebi ise hem çok çeşidin hem de fiyatların uygun olmasından dolayı tercih ettiklerini dile getiren sayısı bir hayli fazla oldu ve düşünceleri şu şekilde dile getirdiler:
“Burada çeşitler fazla ve bütçeye uygun bir şey var. Herkes geçim derdinde ancak bayramlar gelince çocuklarımıza bir şeyle almak istiyoruz. Bunun için Pazar yerleri cazip oluyor” dedi.
Ayrıca bayramın vazgeçilmezleri olan tatlılardan bir tanesi olan yufka tezgâhları ve kadayıfçılarda da yoğunluk vardı. Kadayıf Tatlısının yapımı üzerine Çarşamba Pazarı’nda esnaf olan Vedat Usta Cevizli kadayıf sarma tarifini verdi.
Tarif şu şekilde:
“Yarım kilo tel kadayıf. 2 su bardağı ceviz içi ve ya fındık. Yarım çay kaşığı tarçın. 4 adet yumurta, 1 fincan süt, Şerbeti için 4 su bardağı şeker, 4 su bardağı su, Yarım limon suyu. Yapılışı ise bir tencere içerisine şekeri ve suyu koyun, karıştırarak kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan 10 dakika sonra limon suyunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın ve ocaktan alın, soğumaya bırakın. Kadayıfı elinizle parçalayarak elinizin büyüklüğü kadar parçalar koparın, düzleştirin. Avucunuzun içine alarak içine ceviz içi ile tarçını karıştırıp koyun ve dolma gibi sarın. Bütün kadayıfı bu şekilde hazırlayın. Derin bir kab içerisine yumurtaları kırın, sütle birlikte iyice çırpın. Kızartma tenceresine Yudum Sıvıyağı koyun ve kızdırın. Hazırlanan kadayıfları yumurtalı süte batırın ve kızgın yağa atarak kızartın. Kızarmış kadayıfları soğuk şerbetin içine alın, biraz şerbet çekince servis tabağına alarak servis yapın.”
Ayrıca Pazar yerinde tatlı malzemesi olarak kullanılan Cevizinde bolca tezgâhlarda yer alması dikkat çekse de fiyatlarının 12-15 TL olmasından dolayı çok fazla rağbet edilmememsine sebep oldu.  (Serkan Koçtürk) 
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here