Partisi gider Mersi’ne, seçmeni gider tersine

14

 

Halk Oylaması yaklaşırken, partiler kıyasıya bir kampanya ile açık hava toplantıları yapıyorlar.
Siyasi partilerin kendi içine dönük çekişmelerini de onarmaya fırsat sayılabilecek bir Halk Oylaması sürecinden geçiyoruz.
Birbirleriyle parti içi çekişmeyle halef, selef durumunda olan siyasilerin partilerinin kampanyalarıyla parti içi dargınlıkları bırakarak, bu süreçte barış içinde örgütleriyle çalışmaları kaçınılmaz hale geldi.
Referanduma yaklaşırken son yapılan araştırmalar da parti içi çekişmelerin, partinin Referandum Kampanyası’na zarar verecek kadar önem kazandığını gösteriyor.
Son yapılan bir araştırmanın doğruluk oranı nedir bilmiyorum ama, rakamları sizlerle paylaşırsak parti içi çekişmelerin ne kadar çok önem taşıdığını göreceksiniz.
Özellikle partilerinin kampanyasının tersine oy vereceğini söyleyen partili seçmenlerin bu ilginç durumu da özellikle incelenmeye değer diye düşünüyorum.
Parti yönetimleri bu araştırma rakamlarını özenle irdeleyerek, tabanını ikna edecek politikalar geliştirmeli diye düşünüyorum.
Şimdi dün açıklanan bir araştırma kuruluşunun tespit ettiği rakamları inceleyelim.
AKP oy verecek seçmenin %94’ü “Evet” diyeceğini söylemiş.
AKP seçmeninin %2,4’ü kesin “Hayır” diyecekmiş. AKP seçmeninin % 2,6 sı da Kararsızmış.
CHP seçmeninin % 75’i “Hayır” diye oy vereceğini söylerken %15’i “Evet” olarak oy kullanacağını söylemiş. CHP seçmeninin,  %5’i Kararsızım diye söylerken, %5’i de sandığa gitmeyeceğini söylemiş.
MHP seçmeni ise %60’ı “Hayır” diye oy vereceğini söylerken, MHP seçmeninin %24’ü kesin “Evet” diye oy vereceğini söylemiş, MHP seçmeninin% 15’i de Kararsız olduğunu söylemiş.
BDP seçmeninin % 46,8’i kesin olarak “Evet”e oy kullanacağını söylerken,% 45,3’ü de, kesin olarak “Hayır” oyu kullanacağını söylemiş. Kalan % 8 civarında BDP seçmeni de sandığa gitmeyerek Halk Oylaması’nı boykot edeceğini söylemiş.
Yukarıdaki son araştırma doğruysa ortaya şu gerçek çıkıyor; Partilerin yürüttüğü referandum kampanyasıyla bazı partilerin tabandaki seçmeninin kararları örtüşmüyor.
AKP’nin “Evet Kampanyası”na seçmeni %94 oranında kesin sahip çıkıyor.
CHP’nin “Hayır Kampanyası”na seçmeninin sadece %75’i kesin sahip çıkıyor.
MHP’nin “Hayır Kampanyası”na seçmeninin sadece, %60’ı kesin sahip çıkıyor.
BDP’nin “Boykot Kampanyası”na seçmen tabanının ancak %8’i kesin sahip çıkıyor.
Genel olarak son duruma göre% 51,4 kesin “Evet” diyeceğini söyleyen seçmenin yanı sıra % 35 seçmenin de, “Hayır” diyeceğini söylediğini tespit eden araştırma kuruluşu, kararsızların % 13’lere kadar gerilediğini tespit etmiş.
Kampanyalar ilerledikçe kararsızlar azalacak ve kampanya çalışmasındaki başarıya göre %13 kararsızdan “Evet”çiler ve “Hayır”cılar pay alacaklar.
Bu yazıyı okuyup “Kim bu araştırma kuruluşu? İktidar yanlısı mı?” diyerek dudağını büken okuyucularıma; “Siz işinizi kış tutun da, yaz çıkarsa bahtınıza” ata sözünü hatırlatıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here