PAPAZEVİ-NE?

6

HÜR DÜŞÜNCE

Oktay Ceylan

Geçtiğimiz günlere mahalli gazetelerde görebildiğim kadar; Polis Evi’nde, Sayın Valimiz başkanlığında basın mensuplarına kahvaltı verildi ve ilimiz meseleleri masaya yatırıldı, üzerinde tartışmalar yapıldı. Yine, mahalli gazetelerden öğrenebildiğim kadarı ile Yayla Mahallesi civarında eski bir bina (PAPAZ EVİ adı verilen) ilimiz “ileri” gelen (HATIRLI) insanları tarafından müzikli, nostalji gerçekleştirildi. İlimiz meseleleri üzerinde konuşmalar yapıldı.
PAPAZEVİ-NE?’nin bu zamana kadar restorasyonu için büyük paralar harcandığını ve daha da bahar sonuna kadar, harcanacağını gazetelerde okudum.
Yapılan, bu iki toplantıda da Kırklareli’nin meseleleri dile getirilirken;
Rahmetli Valimizin adı verilen, Vali Faik Üstün İlkokulu’nun “hazin” durumundan söz edilmemesi beni derinden etkiledi. 130 yıllık geçmişi olan tarihi bina, 2005 yılının Aralık ayı’nda alevler içinde kalarak kullanılmaz hale geldi.
Geçen zaman içinde, bir çivi bile çakılmadı 130 yıllık tarihi binaya.
Bakın, zamanın yöneticileri yanan 130 yıllık bina için neler söylemiş;
20 Mart 2010 tarihli yerel bir gazeteye konu ile ilgili soruları cevaplayan Vali Aydoğdu; “5 yıl önce yanan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu Binası’nı Valilik olarak restore edip, Kırklareli’nin kültürel ve sosyal hayatına dahil edeceğiz. Burayı içinde yaşanabilir bir mekân haline getirmek istiyoruz. Henüz karar verdiğimiz bir proje yok, ama önümüzdeki günlerde olacak.”
17 Kasım 2008 yılında mahalli bir gazeteye bu konu ile demeç veren belediye Başkanı Cavit Çağlayan; “Bina’nın, Kültür Evi olarak düzenlemek üzere projelendirdik. Kırklareli Belediyesi olarak, projeyi hazırladık. Restorasyon için gerekli maliyetin 50–60 YTL’lik  kısmını da biz karşılıyoruz. Geri kalan ödenek, ilimizdeki belediyelerin emlak vergilerinden %10’luk kesintiler yapılarak Valilik bünyesinde oluşturulan bütçeden sağlanacak”
Sayın Valim bu konuda siz ne düşünüyorsunuz.?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here