“Pancar üretimi daha karlı”

94
* Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Cömert; “Pancar üretimi diğer ürünlere göre daha fazla gelir sağlıyor. Buğday, ayçiçeği ve çeltiğe göre üç kat daha fazla kazandırıyor” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesi’nde faaliyet göstermekte olan Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, pancar üretiminin, diğer ürünlere göre daha fazla gelir sağladığını söyledi.
Cömert, Kırklareli Ziraat Odası’nda, köy muhtarlarıyla bir araya geldiği toplantıda, Kırklareli’nde pancar ekiminin arttırılması gerektiğini belirtti.
Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle 1926’da, ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla üretime başlayan Alpullu Şeker Fabrikası’na herkesin destek vermesini isteyen Cömert, fabrikanın, üreticilerin desteğiyle ayakta kalabileceğini vurguladı.
Pancarın üreticiye daha fazla katkı sağladığını dile getiren Cömert; "Pancar üretimi diğer ürünlere göre daha fazla gelir sağlıyor. Buğday, ayçiçeği ve çeltiğe göre üç kat daha fazla kazandırıyor. Çünkü pancarın piyasası çok fazla. Biz de fabrika olarak üreticiye çapa, sulama ve söküm ödemeleri yapıyoruz. Hatta pancar tohumlarını veriyoruz" şeklinde konuştu.
Cömert, üreticilerin hızlı şekilde pancar ekimine başlamasıyla fabrikanın eski günlere dönebileceğini belirterek, "Geçen yıl pancar ekimi yapan üreticiler, dönüm başına ortalama 10 ton verim aldı" dedi.
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da pancar üretiminin önemli olduğunu belirtti.
Yaklaşık 15 yıl önce il genelinde pancar üretiminin yoğun olduğunu ifade eden Şaylan, pancar fabrikalarının bazı uygulamaları nedeniyle üreticinin alternatif ürünlere yönlendiğini söyledi.
Şaylan, çiftçilerin yeniden pancar üretebileceklerini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.