“Özürlüler Serbest Diş Hekimi’ne gidebilecek”

16
* Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu, Yüzde 40 ve üzeri Özürlü Raporu olanların Serbest Diş Hekimi’ne sevksiz giderek tedavilerini yaptırabileceklerini belirtti.


HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu, Yüzde 40 ve üzeri Özürlü Raporu olanların Serbest Diş Hekimi’ne sevksiz giderek tedavilerini yaptırabileceklerini belirterek şunları kaydetti:
“Yüzde 40 ve üzeri özrü bulunanlar sevksiz bir şekilde Serbest Diş Hekimleri’ne giderek tedavilerini yaptırabilecekler. Odaların açtığı dava sonucu Danıştay 10. Dairesi’nin kararı doğrultusunda Serbest diş Hekimleri’nin hasta sevki yapılmasının önünün kısmen açıldığı düzenlemeye göre yüzde 40 ve üzeri özürlü kişiler doğrudan Serbest Diş Hekimleri’ne başvurabilecekler. Tedavi giderleri Türk Diş Hekimleri Birliği Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi üzerinden ödenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu Genelgesi’ne göre; yüzde 40 özrü bulunanlar doğrudan serbest Diş Hekimi’ne gidebilecek ancak yüzde 39 özrü olanlar ise devlet kapısında bekleyecekler.
Yüzde 40’ın altında raporu bulunan özürlü vatandaşlarımız 6 ay bekleyecekler, 6 ay sonra bakılamaz ise Heyet Raporu alacaklar, Özürlü Raporu değil. Dişlerinden Muzdarip Raporu alacaklar. Ek olarak yüzde 39 özrü ve dişlerinin yapılmasına ihtiyaç var raporu alacaklar. Ancak bu şekilde istediği Diş Hekimi’ne gidebilecekler. Yeşil Kartı olupta yüzde 40 özürlüler ise Serbest Diş Hekimi’ne gidemeyecekler.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here