“Özgürlüğe imza atanlara teşekkürler”

21
Memur-Sen tarafından Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 14 Ocak 2013 tarihinde Türkiye genelinde başlatılan “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” Kampanyası’na destek veren Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İ Şube Başkanlığı’nın Kırklareli’deki İmza Toplama Kampanyası’na 7 bin kişi katıldı.
HABER MERKEZİ
Kampanyanın hedefi olan Türkiye genelinde 10 Milyon İmza sayısının üzerinde rakamlara ulaşıldığını belirten Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Şube Başkanı Bülent kılıç, Kırklareli’de bu kampanyaya destek veren herkese teşekkür ederek şunları kaydetti:
“Sendikamızın da destek verdiği Memur-Sen tarafından Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 14 Ocak’ta Türkiye genelinde başlatılan “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” Kampanyası sona erdi. Yoğun ilgi gören kampanyada hedef olarak belirlenen 10 milyon imza sayısı üzerinde bir rakama ulaşıldı. Kırklareli’den de 7 bin imza ile kampanyaya katıldık. Darbe dönemi kalıntısı bir yönetmenlikle kısıtlanan özgürlüklerin geri verilmesi ve yasakların kaldırılması için başlatılan kampanyaya destek veren halkımıza ve kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde Kılık-Kıyafet Dayatması’nın olmadığını görüyoruz. Hiç kimsenin Kılık-Kıyafeti ile uğraşılmamaktadır. Gelişmiş ülkelerde insanların ne yaptığı ile ilgilenilmektedir. Avrupa’nın ileri ülkelerinden hiçbirinde kıyafet dayatmasının olmadığını görüyoruz. Okullarda, kurumlarda çalışan memurların kıyafetiyle uğraşılmamakta, insanların ne yaptığıyla ilgilenilmektedir. Biz de ülkemizde bunun olmasını istiyoruz. Ürettiklerinden dolayı değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz. 
* “Çağdışı yönetmelik değişmezse Serbest Kıyafet Eylemi başlatacağız”
Milletvekillerimizden, bu ucube yönetmeliği kaldırmalarını istiyoruz. Aksi halde 15 Mart’tan sonra sivil kıyafetle okullara, iş yerlerine, devlet dairelerine girme eylemi başlatılacaktır. 15 Mart’a kadar gerek hükümete gerekse Meclis’e buradan bu mesajı veriyoruz. Dileriz bu mesaj iyi bir şekilde algılanır, anlaşılır, gerekli adımlar atılır, yeni bir eylem takvimine gerek kalmadan da bu mesele çözülmüş olur.”Toplanılan 10 milyon imza, Türkiye nüfusunun 7’de 1’i demektir.
Karma eğitim sisteminin kaldırılması, bu hakkın velilere, vatandaşa verilmesi gerekir. İsteyen vatandaş çocuğunu kız okulunda, isteyen vatandaş çocuğunu erkek okulunda, isteyen karma okulda okutma imkanına sahip olmalıdır. 28 Şubat bakiyesi karma eğitim genelgesinin kaldırılmasını, çocuklarımızın değerler eğitimi ile donatılmasını, o değerler ile donatılan çocuklarımızın değerlerini yaşayabilecekleri alanların kendilerine tanınmasını da istiyoruz. İbadet yerlerinin mutlaka okullarımızda, çocuklarımızın rahatlıkla ulaşabileceği, görebileceği yerlerde açılmasını talep ediyoruz. Artık ibadet yerlerinin izbe, depo gibi merdiven altı yerlerde olmasını istemiyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here