Özenç; “Siyasal Kadrolaşma Operasyonu hayata geçirilmiştir”

22
Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Özenç yaptığı yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tamamen üst düzey eğitim yöneticilerinin değerlendirmelerine dayanan…
HABER MERKEZİ
Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Özenç yaptığı yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tamamen üst düzey eğitim yöneticilerinin değerlendirmelerine dayanan, eğitim kurumları yönetici değerlendirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte Siyasal Kadrolaşma Operasyonu’nun hayata geçirildiğini iddia ederek şunları kaydetti:
“10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” sonrasında Türkiye çapında bütün eğitim kurumlarında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerinin yöneticilerin görevlerinin, puanlamaya dayalı olarak yapılacak değerlendirme sonucuna göre yerlerine yenilerinin atanması ile birlikte sona ereceği açıklanmıştır. 
Milli Eğitim Bakanlığı, tamamen üst düzey eğitim yöneticilerinin değerlendirmelerine dayanan, eğitim kurumları yönetici değerlendirme sonuçlarını açıklamıştır. Açıklanan sonuçlara baktığımızda sendikamızın bugüne kadar yapmış olduğu değerlendirmelerin ne kadar haklı olduğu görülmüştür. 
Eğitim yöneticileri değerlendirme formuna göre, ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri 100 üzerinden toplamda en az 60 puan vererek tek belirleyen olmuştur. Okul Aile Birliği, öğrenci meclisi başkanı ve öğretmenlerin (toplamda 7 kişi) verdiği puanların toplamı genel ortalamayı 40 puan etkilemektedir. Bu duruma göre toplamda 7 kişinin verdiği puan ortalaması 100 olsa bile çalıştığı okul müdürünü belirleyebilme hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Söz konusu değerlendirme puanları, eğitim kurumu müdürleri ile neredeyse tek bir gün çalışmamış, eğitim kurumu müdürünü hiç tanımayan, büyük bölümü geçtiğimiz eğitim öğretim yılı sonunda “siyaseten” atanmış ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri tarafından da verilebilmiştir.  Yönetmelikte, en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin okul müdürü ile en az altı ay çalışmış olması gerektiğine ilişkin bağlayıcı bir kural olmasına rağmen ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri için böyle bir süre koşulu konulmamış olması, eğitim yöneticileri değerlendirme formunun göstermelik olarak uygulandığının kanıtıdır. 
İlimizde ise durum şöyledir; Kırklareli il genelinde 14 müdür üyemiz bu değerlendirmeye girmiş ve 2 müdür üyemiz 75 puan üzerinde değerlendirilmiş 12 müdür üyemiz 74 puan altında değerlendirilmiştir. Ayrıca 75 ve üstü- 74 ve altında puan alan Kurum Yöneticilerinin sendikal dağılımı şöyledir. İl genelinde değerlendirmeye alınan yönetici sayısı 97 dir. Bu yöneticilerden 50 tanesi 75 puan üzeri almış yöneticidir. Bu yöneticilerden 17 tanesi Eğitim Bir sen’ li, 17 tanesi Türk Eğitim Sen li, 2 tanesi Eğitim Sen li, 4 tanesi hiçbir sendikaya üye olmayan 10 tanesi durumu belirlenemeyen sendikasız veya sendikalarından yeni istifa edenlerden oluşmaktadır. 74 ve altında puan alan kurum yöneticilerinin ise sendikal dağılımı şöyledir. Eğitim-Bir-Sen: 6, Türk-Eğitim-Sen: 12, Eğitim-Sen: 12, Eğitim-İş: 13, Aktif Eğitim-Sen: 1, 5 yöneticinin ise durumu belirlenememiştir. Son 15 gün içerisinde istifa ettiği ya da sendika değiştirdiği tahmin edilmektedir.
Sendikamız objektiflikten ve hakkaniyetten uzak bir şekilde yapılan değerlendirmeler sonucunda görevleri sona erdirilen Eğitim Sen üyesi okul müdürlerine verilen puanların iptaline karar verilmesi istemiyle dava hazırlıklarına başlamıştır. Eğitim Sen olarak, somut hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan, tamamen soyut ve politik değerlendirmelerle düşük puanlar verilerek üyelerimizin yöneticilik görevine son verilmesine asla seyirci kalmayacak, bu konuda her tür hukuksal ve örgütsel mücadeleyi yürütecektir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here