Otogar Taksicileri’nden haklı isyan

13
Kırklareli merkez ilçe nüfusun son yıllarda artması ile birlikte çok büyük hareketlilik yaşanmaya başlandı. Bununla birlikte araç trafiği de yoğunlaştı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe nüfusun son yıllarda artması ile birlikte çok büyük hareketlilik yaşanmaya başlandı. Bununla birlikte araç trafiği de yoğunlaştı. Özellikle Kırklareli Üniversitesi’nin öğrenci kapasitesi de artınca ulaşım araçlarına talepte artmaya başladı. Şehiriçi Minibüsleri ve Taksiler bu artışla birlikte çoğalmaya başladı.
Bir şehre gidildiğinde şayet otobüs ile gidildiğinde ilk gördüğünüz yer o şehrin otogarıdır. Bu otogarlar Şehrin bir nevi ilk vizyonu gibidir ve o şehirde neyin nasıl yürüdüğünü anlama şansına sahip olursunuz.  Otobüsten ilk indiğinizde ise servis aracı yoksa ki Kırklareli’nde zaten yok ulaşımı şayet biraz uzak bir yerde oturuyorsanız Taksiyle sağlamak zorundasınız. Şehrimizde de en çok taksinin ve en yoğun olan yerlerin başında Otogar Taksi Durağı geliyor.
Burada yaklaşık olarak bir saate yakın oturup konuştuk. Taksicilerle konuştuğumuz da bir dokunduk bin ah işittik. Durağın çalışanlarından Ertan Kasırga ve burada bulunan Taksicilerin ilk söylediği şey şu oldu; “Vatandaşla artık karşı karşıya gelmek istemiyoruz” 
Devamında ise şunları söylediler: “Bu konu hakkında defalarca Belediyemize istekte bulunduk dilekçe yazdık ancak bugüne kadar hiç kimse kılını kıpırdatmadı. Şuranın halini görüyorsunuz. Ufacık bir yer ama her şey üst üste. Özellikle buraya sivil araçları ile gelip misafirini bekleyen ya da getiren sivil araçlardan dolayı büyük sorunlar yaşıyoruz. Bakın sizde görüyorsunuz burada büyük araçların kısa alanda manevra yapma gibi bir şansı yok. Sivil araçlar tam bizim taksi durağının ön kısmına bırakılıyor. Bir şey söylediğimizde beş dakika içerisinde geliyorum diyorlar. Hadi biz taksiciyiz bir iki dakikadan bir şey olmaz ama büyük araçların işi dakikalarla. Buradaki sivil araçlar için en güzel çözüm Otogarın ön kısmının Sivil araçların gelip gitmeleri için yeniden düzenlenmesi gerekiyor ki ancak o zaman buradaki Trafiğe çare olsun. Kendimiz için ise şunu talep ediyoruz. Yolcuyu aldığımızda özellikle Pazar günleri için geçerli bu mesela İstasyon Mahallesi’nde tarafında oturuyorsa sanayinin en sonuna giderek oradan çevre yolundan gitmek zorunda kalıyoruz. Durum böyle olunca da müşterilerimizle karşı karşıya geliyoruz ve bize bu kadar yakın yere ta nerden gidiyorsunuz diyorlar. Onlar kendince haklılar. Açıklamamızı yapınca başka gidiş güzergahının olmadığının farkına varıyorlar ancak anlamayanda oluyor tabii ki. Bizim şuan için isteklerimizden bir tanesi en azından Pazar günleri Sanayi Sitesi’nin 1 No’lu kapısının açık tutulması yönünde. Burası açık tutulduğu takdirde buradan geçiş yapıp yolun öteki tarafına rahatça gidebiliyoruz ve en az beş dakika işimiz daha kısa sürüyor. Sizin aracılığınızla yetkililere bir kez daha sesleniyoruz bizler de Kırklareli’nin insanıyız ve ekmeğimiz için çalışıyoruz. Hiçbir vatandaşla da hiç olmayacak sebeplerden dolayı karşı karşıya gelmek istemiyoruz” dediler. (Serkan Koçtürk)        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.