Osmanlı Darüşşifası UNESCO yolunda

4
* Edirne Valisi Şahin; "Sağlık Müzesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalarımız devam ediyor, başvuru yapacağız" dedi.
HABER MERKEZİ
Sultan II. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi’nin (Edirne Darüşşifası) Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınması için UNESCO’ya başvurulacak.
Selimiye Camisi ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Asıl Liste’de, Uzunköprü’nün ise Geçici Listesi’nde yer aldığı UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer almak için bu kez Osmanlı döneminde tedavi yöntemlerinin anlatıldığı Sağlık Müzesi için çalışmalar yürütülecek.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yaptığı açıklamada, Sultan II. Bayezid Külliyesi ve Sağlık Müzesi için Eylül Ayı’nda UNESCO’ya başvurulacağını söyledi.
Şahin; "Sağlık Müzesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalarımız devam ediyor, başvuru yapacağız. Eylül Ayı’na kadar başvurumuzu göndereceğiz, ben çok ümitliyim. Dördüncü kültür mirasımızı UNESCO’ya aldırmak için çalışmamız devam ediyor. Bir ilde 4 Kültür Mirası’nın UNESCO Listesi’nde bulunması çok önemli" dedi.
Şahin, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi için Tarihi Taş Köprüler için de ilerleyen günlerde başvuru yapılacağını kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here