ORTAK AKIL- Anket Karmaşası

13
Özkan Başaran
Yerel seçimler yaklaşırken partilerin Aday Adayları bir bir ortaya çıkıyor.
CHP’nin Aday Adayları işe erken başladılar. Çünkü takvim erkene alındı.
AKP’de ise Aday Adayları’nın başvuru tarihi 1 Ekim’de başladı. 
MHP’de Aday Adayı açıklaması yok. MHP Genel Merkezi Adayları’nı ilan ediyor.
CHP ve AKP’de adayların belirlenmesinde, anketler büyük rol oynayacak.
CHP Aday Adayları’nın başvuru süresi 2 Eylül’de sona ermişti. Aradan 1 aydan fazla zaman geçti. CHP Aday Adayları şu sıralar mecburi eğitime başladılar.
Eğitim güzel bir şey. Ancak, yıllarca Belediye Başkanlığı yapan Aday Adayları’na nasıl bir eğitim verilecek çok merak ediyorum.
AKP’de de Eğitim var. Ancak CHP’den farklı. Sandık Eğitimi veren AKP Genel Merkezi bir kaç aydır sıkı bir çalışma içinde.
Kapalı Spor Salonları’nda Koordinatör Milletvekilleriyle eğitime alınan Sandık Kurulları, o sandıkta oy kullanacak seçmene nasıl ulaşılacağını anlatıyorlar.
AKP Kurmayları “Seçim Sandıkta Kazanılır” mantığı ile Her sandıkta oy kullanacak AKP Üyeleri’ni tespit ederek, kendi sandık bölgesindeki seçmenleri nasıl ikna edileceğinin Eğitimini veriyorlar.
Önümüzdeki Yerel Seçim çok çok önemli.
AKP, iktidarının devamını sağlamak için önemli bir viraj olarak gördüğü Yerel Seçimler’e eskisinden çok daha fazla önem veriyor.
CHP ise, önümüzdeki Yerel Seçimleri AKP İktidarı’na kerte verip, Genel Seçim’de devirmek için fırsat olarak görüyor.
MHP’de Yerel Seçimler’de başarılı olmak zorunda olduğu için yoğun bir çalışma sürecine girdi.
Zaman da daralıyor. 
AKP ve CHP Adayları’nı belirlemek için çok titiz çalışması gerekiyor.
Yerel Seçim’de, Partiler kadar gösterilecek Adaylar önemli.
Aday belirlerken isabetli davranamayan parti seçim kaybeder. 
Bazı yerler o kadar kritiktir ki, seçimi o yerde ancak aday sürükler. Bazı yerlerde de ise partinin ismi yeterlidir. Aday kim olursa olsun seçim kaybetmez. Sadece adaydan adaya rakibe atılacak fark önem kazanır.
Önümüzdeki seçimin formülü;  Doğru Aday+Parti=Rekor Oy.
Peki, Partiler Doğru adayları nasıl bulacaklar?
Tarafsız Anketler kuruluşları bu konuda yol göstericidir. Bu böyle olunca da Anket Firmaları bölgelere indi. 
Şu sıralar bölgemizde de Anket Yarışı var. 
Her gün ayrı bir kuruluşun temsilcileri sokaklarda halkın nabzını tutuyorlar. Sonuçlar açıklanıyor. Üstlerde çıkmayanlar bu sonuçlara inanmıyorlar. Öndekiler de doğru sanıp seviniyor. Arkalarda kalanlar ise, “Acaba” deyip üzülüyorlar. 
Karma karışık bir anket kirliliği içinde neye inanacağımızı da şaşırdık. 
Ayı izi, Kurt izine karıştı.
Sanal Dünya’da yapılan Anketler de çabası. Bir ankette birinci olan, öbüründe sonuncu çıkıyor. Böylece Aday Adayları bir gün ağlıyor, diğer gün gülüyor.
Aslında, Bilgisayar Anketleri sadece gönül eğlendirmeye yarar. İnandırıcılığı olamaz. 
Sonra, kaç seçmenin evinde Bilgisayar var? Ama her seçmen oy kullanacak.
Çeşitli formüllerle bir bilgisayardan yüzlerce kez oy kullanılabileceğinin iddia edildiği bir ortamdan çıkan sonuçlara güvenmek yersizdir.
İstatistik bir bilim dalıdır. Uzman kuruluşların yapacağı bir iştir. Geçmişte kendini kanıtlamış Anket kuruluşlarının güvenirliliği tartışılamaz.
Anket yaparken deneklerin seçilmesi kadar, sorulacak sorular da sonucu etkiler.
Yaş gruplarından tutun da Meslek Dallarına, Eğitim seviyesin tutun da, İkamet ettiği çevreye kadar anket yapılacak kişilerin özellikle seçilmesi gerekir.
Profesyonel Kamuoyu Araştırma Şirketleri de bu işi böyle yaparlar. 
Her Parti Genel Merkezi’nin çalıştığı Anket Şirketleri vardır. Eğer bir seçimde bir anket kuruluşu o partiyi yanıltıysa o araştırma kuruluşu güvenini kaybetmiştir.
Yüz yüze Anketleri bire bir yapmak da çok önemlidir. Çünkü kalabalık bir ortamda sorulacak sorulara gerçek cevaplar verilemez. İnsanlar etrafından çekinebilir. Bulunduğu ortama göre cevap verebilir. Bu da gerçeği göstermez.
400 milyona yakın nüfusa sahip Amerika’da bir kaç bin kişiyle yapılan kamuoyu araştırmaları bile, kesin sonuçlara çok yakın değerler ortaya koyabilmektedir.
75 milyonluk ülkemizde geçtiğimiz seçimlerde yapılan Anketleri hatırlayın. Öyle tahminler vardı ki, %2 yanılma payıyla seçim sonuçlarını yakalamıştı.
Mesele olan Anketlerin tarafsızlığıdır. İsteyen Aday Adayı maddi yükünü karşıladıktan sonra, istediği Anket Kuruluşu’na anket yaptırabilir.
Ancak, Genel Merkezler Kendi Güvendiği Anket Kuruluşuyla nabız tutarlar.
Kararlarını da bu sonuçlara bakarak verirler. Çünkü işin şakası yoktur. 
Önümüzdeki günlerde de Anket kuruluşunun biri gelecek, biri gidecek. Her biri sonuçlarını açıklayacak. İsabetli olanlar da ortaya çıkacak. Olmayanlar da.
Aday Adayları çalışmaktan yorulacak, halkımız da Anketçilerin sorularından.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here