Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

13
“Kırklareli’de 12 milyon fidan toprakla buluştu”


HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) son yıllarda yaptığı çalışmalarla Türkiye, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri oldu. Son 11 yılda Türkiye’de ağaçlandırma çalışmalarında yaşanan bu ivmenin Kırklareli’ye de yansıdığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu  “2003-2013 yılları arasında Kırklareli’ de yaklaşık 12 milyon fidanı toprakla buluşturarak, ağaçlandırma ve ormancılıkta adeta destan yazdık. Kırklareli’miz artık daha yeşil” diye konuştu.
*  “Ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızın artması için çalışıyoruz”
Türkiye çapında son 11 yılda eşi görülmemiş bir rekora imza atarak 3 milyar fidanı toprakla buluşturduklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızın artması için çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Kırklareli’ de 2003-2013 yılları arasında
227 bin 350 dekar alanda çalıştık ve 12 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ayrıca tesis ettiğimiz şehir ormanı ve mesire yerleri ile Kırklarelili vatandaşlarımıza eğlence ve dinlenme alanları kazandırdık” diye konuştu.
* “Kırklareli’de fidan dikilebilecek her yer ağaçlandırılıyor”
Okul bahçelerinden ibadethane bahçelerine, mezarlıklardan karayolu kenarlarına kadar fidan dikilebilecek her yeri ağaçlandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu; “Kırklareli’de karayolu ve otoyol kenarı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 261 km’lik otoyol kenarında 203 bin 336 fidanı toprakla buluşturduk. Diğer yandan 38 ibadethane bahçesine 11 bin 398, 54 okul bahçesine 3 bin 870 ve 30 mezarlık bahçesine 10 bin 694 fidan diktik” dedi. 
* Kırklareli’de 9 Mesire Yeri ve 1 Şehir Ormanı hizmete alındı
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Kırklarelili vatandaşlarımızın şehir stresinden uzak hoşça vakit geçirebilmeleri için 9 mesire yerini ve 1 şehir ormanını hizmete aldık” diye konuştu.
Ayrıca Türkiye’yi bal üretiminde dünya lideri yapmak maksadıyla ülke çapında bal ormanları kurduklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Bu atılımımız sayesinde ülkemiz bal üretiminde dünyada 5. sıradan 2. sıraya yükseldi. Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için Kırklareli’mize 1 adet bal ormanını da kazandıracağız” diye konuştu.
* “Kırklareli’deki vatandaşlarımızın kalkınmasına katkı sağladık”
Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “2013 yılında odun dışı orman ürünleri üretim çalışmaları kapsamında Kırklareli’ de orman köylülerine verilen destekle 1000 ton ürün elde edildi. Bu ürünler orman köylülerimize yaklaşık 1 milyon lira ekonomik katkı sağladı” dedi.
Ormancılık çalışmalarının hızla devam ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’ de 2014 yılında yapılacak ormancılık çalışmaları için yaklaşık 5 milyon 500 bin liralık yatırımın programlandığını da sözlerine ekledi. (Savaş Eskici)
    

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here