Organ Bağışı Stanttı Karaumur’da açıldı

15
“Organ Bağış Haftası” kapsamında Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü Karaumur Caddesi (Büyük Cami yanında) 11.00-14.00 saatleri arasında stant açarak organ bağışı kampanyası düzenledi. 
Organ Bağış Haftası kapsamında Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü Karaumur Caddesi stant açarak organ bağışı kampanyası düzenledi. Yaklaşık 3 saat süren kampanyada 20 kişi organları bağışladı. Toplumda organ bağışı konusunda farkındalığın artırılması amacıyla her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağışı haftası düzenlenmekte.
Stantta; Dr. Tuğçe Özbalcı, Hemşireler, Selda Çay ve Cemile Gürpınar Görev yaptı. Organ ve Doku Bağışında bulunmak isteyenlere bilgiler verdiler. Dr. Özbalcı organ ve doku bağışında bulunmak isteyenlere naklin nasıl ve neler olduğunu anlattı. “Organ nakli vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Organ Bağışı ise; bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaları tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.
Günümüzde nakil yapılabilen organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsaklardır. Nakledilebilen dokular ise kemik iliği, kornea, kalp kapaklarıdır. Canlıdan alınabilinen organ ve dokular böbrek, karaciğer dokusu, kemik iliği ve deridir. Organ ve doku haftası sebebiyle Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü halkımızın organ bağışlamak isteyenleri hem bilgilenmek amacıyla hemde başvurmak isteyenler için bugün büyük cami önünde standımızı açmış bulunmaktayız. Bundan sonrada bu süreç devam edecek halkımız ne zaman bağışta bulunmak isterseler kurumlarımıza gelip başvura bilirler.” (Selçuk Vurucu) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here