Okul Geçit Görevlileri belgelerini aldı

14
T.C. Kırklareli Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ve T.C. Kırklareli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 6 öğretmen ve 54 öğrenciye okul geçit görevlisi belgeleri verildi.
HABER MERKEZİ
Karayolları Trafik Kanunun 134’üncü maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliliği’nin 178’inci maddesi gereğinde yapılan çalışmalar sonucu verilen teorik ve pratik eğitimlerde başarılı olan 6 öğretmen ve 54 öğrenciye 6 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.00’da Polis Evi’nde düzenlenen tören ile okul geçit görevlisi belgeleri verildi.
Törende bir konuşma yapan Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Yaşar Dağlı, okul geçit görevlisi belgesi almaya hak kazanan öğretmen ve öğrencilerin, okulların giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilerin ve diğer yayaların güvenliği için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.
Dağlı, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nun 134. ve bu kanuna bağlı yönetmeliğinin 178. maddesinde, ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinin, okul önlerinde ve geçitlerinde, güvenli şekilde okula giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla, trafik zabıtasınca verilmiş belgesi bulunan ve özel kıyafet ve işaret taşıyan görevliler, görevleri sırasında bu yerde trafiği sevk ve idare etmekle görevli ve yetkilidirler, denilmektedir. İlgili mevzuat uyarınca  öğretmenler, veliler ile 12 yaşını bitirmiş öğrenciler arasından gönüllülük esasına göre seçilmiş okul geçidi görevlileri, verilen eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra özel görev kıyafeti giyerek sorumluluk bölgelerinde görev almakta, ellerindeki dur ve geç yazılı işaretleri kullanarak trafiği sevk ve idare edebilmekte, hatalı sürücüleri tutanakla tespit edip, trafik polisine ihbar etmek suretiyle cezalandırılmalarını sağlayabilmekte. Okul Geçidi Görevlisi olmayı hak eden öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin okullarında görevlerini layıkıyla yerine getireceğine inanıyor ve kendilerine görevlerinde basarılar diliyorum.”
Yapılan konuşmanın ardından okul geçidi görevlilerine yaka kartları, sertifika ve şapkalarını İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş ve müdür yardımcıları tarafından verildi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here