Öğrenciler Kayıt Dışı İstihdam hakkında bilgilendiriliyor

16
* Kırklareli Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü Kayıt Dışı
İstihdam ile Mücadele (KADİM) hakkında meslek eğitimi alan örencileri
bilgilendirmeye devam ediyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Yakup Tamer Çarkçı, Şef, Süleyman Özay ve Aylin Dikmen, Kontrol Memuru Oğuz Özdil ve Memur Tansel Altaş 30 Kasım 2010 Salı günü Kırklareli Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nde KADİM ile ilgili bir bilgilendirme semineri düzenledi.
Okul öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı seminerde bir konuşma yapan Müdür Yardımcısı Çarkçı öğrencilere, Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele (KADİM) hakkında bilgi vermek amacı ile buraya geldiklerini belirterek şunları kaydetti;
“Dünyada özellikle vergi düzenin ve kontrol mekanizmasının yetersiz olduğu ülkelerde kayıt dışı kavramı son derece yaygındır. İşverenler, işçiler veya kendi hesabına çalışanlar özellikle vergi sigorta pirimi ve bunun gibi mali yükümlülüklerden kaçınmak, bürokratik işlemlerden kurtulmak amacı ile kayıt dışı faaliyette bulunmakta ve elde ettikleri gelirleri kayıt dışında bırakmaktadırlar. Kayıt dışı yapılan faaliyetin ve elde edilen gelirin tamamen kayıt dışında bırakılması şeklinde olabileceği gibi kısmen saklanması şeklinde de ortaya çıkmaktadır. Kayıt dışı istihdam sosyal güvenlik açısından niteliği itibari ile yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin çalışmalarını gün veya ücret olarak ilgili kurum ve kuruluşlara hiç bildirilmemesi yada eksik bildirilmesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar üç gurupta düşünülebilir. Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç bildirilmemesi, çalışma gün sayılarının eksik bildirilmesi, sigorta primlerinin esas kazanç tutarlarının eksik bildirilmesi şeklindedir. KADİM ile ilgili arkadaşımız Tansel Bey sizlere daha detaylı açıklamalarda bulunacaktır.”
Memur Tansel Altaş, slayt eşliğinde yaptığı sunumu öncesinde bir konuşma yaparak; “Amacımız size kayıt dışının ne olduğunu anlatmak. Size gelip bu konuyu bizzat anlatma sebebimizde meslek lisende okuduğunuz içindir. Sunumumda Sosyal güvenlik kavramının ne olduğunu anlayacaksınız ve sizin için önemini daha iyi kavrayacaksınız” dedi.
Memur Altaş, yaptığı sunumunda öğrencilere, Kayıt Dışı İstihdam nedir? Kayıt Dışı İstihdamın nedenleri? Kayıt Dışı İstihdam verileri, Çalışanlar, İşletmeler ve Sosyal Güvenlik Sistemi yönünden, Kayıt Dışı İstidam sonuçları, KADİM’in getirdiği düzenlemeler ile SGK’nın bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Seminer sonunda tüm öğrencilere ders programlarını yazabilecekleri bir el broşürü verildi. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here