Öğrenciler Ağız ve Diş Taraması’ndan geçiriliyor

20
Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından Kırklareli il genelinde ilköğretim okullarındaki 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilere yönelik yapılan diş taraması devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Diş taramaları kapsamında dün Fahri Kasapoğlu İlköğretim Okulu’nda Dt. Özgür Işık tarafından 68 birinci sınıf, 57 ikinci sınıf ve 59 üçüncü sınıf öğrencisinin dişleri taramadan geçti.
1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan diş taramasında, çürük, dolgu, kırık ve benzeri diş hastalıklarının olup olmadığına bakıldığını bildiren Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Kerem Irmak; “Kırklareli’de 10 çocuktan 8’inin dişleri çürük” dedi.
Çocukların cips, asitli içecekler ve şekerli yiyecekleri ağırlıklı olarak tüketmelerinin diş sağlığını bozduğunu ifade eden Irmak, çocuklara yönelik yılda en az 2 kez Diş Kontrolü yapılması gerektiğini söyledi.
Irmak, yapılan taramalar kapsamında Kırklareli merkezde bin 800 çocuğun Ağız ve Diş Sağlığı Taraması’ndan geçirileceğini ifade ederek, taramalar kapsamında çocuklara sağlıklı diş fırçalama tekniklerinin öğretildiğini belirtti.
Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının yayılması gerektiğini kaydeden Irmak, diş sağlığına çocukluktan itibaren önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, diş kontrolleri sonrasında çocuklara diş fırçası dağıtıldığını ifade etti.
Irmak, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Bir hafta içerisinde 800’e yakın çocuğun diş taraması yapıldı. Kırklareli’de her 10 çocuktan 8’inin dişleri çürük çıkıyor. Diş çarpıklaşmaları da hızla yaygınlaşıyor. Yumuşak besinler tüketildiğinden ağız fazla çalışmıyor ve çeneler güçsüz kalıyor. Bu yüzden okullarda çocuklara yönelik tarama yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı bozuk olan çocuklarımızı diş sağlığı merkezimize yönlendiriyor ve tedavileri burada yapıyoruz. Diş taramasında çürüklere ve yapılmış olan dolgulara bakıyoruz aynı zamanda çocuklara flor uygulaması yapıyoruz. Dişler nasıl fırçalanır onun bilgisini veriyoruz. Diş sağlığı sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de dikkat edilmesi gerekiyor. Süt dişleri normal dişlere oranla çürümeye daha yatkın. Çocuklarda çürük hissedildiğinde hemen bir hekime başvurulmalı. Çocuklar ağız bakımlarına yetişkinler kadar dikkat etmezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveyninin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Annelerin sıklıkla yaptığı hatalar arasında emzik ya da biberonu şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir. Bebeklerin, en azından ilk 4 ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır. Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2-2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa bunun sebebi araştırılarak 3-6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here