Öğr. Gör. Ali Karakoç; “Eğlenmek masumdur, alkol asla!”

65
Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Temsilcisi Öğr. Gör. Ali Karakoç, Sosyal İçicilik kavramının alkole başlamaya atılan ilk adım olduğunu belirterek şunları kaydetti: 
HABER MERKEZİ
Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Temsilcisi Öğr. Gör. Ali Karakoç, Sosyal İçicilik kavramının alkole başlamaya atılan ilk adım olduğunu belirterek şunları kaydetti: 
“Yeni yıl hepimiz için taze ümitleri ve güzel başlangıçları temsil ediyor. Bu düşünceyle kutlamalar yapılıyor, eğlenceler düzenleniyor. Fakat insanların en doğal hakkı olan eğlenme, maalesef aşırı derecede alkolün tüketildiği, sonrasında sağlık sorunlarının yaşandığı bir kâbusa dönüşüyor. İnsanlar ertesi gün bedensel ve ruhsal yaşadıkları rahatsızlıklara rağmen “Alkol alınmadan eğlence olmaz” şartlanmasıyla her yılbaşında bu çılgınlığa devam ediyor.
Genelde yalnızken alkollü içki içmeyen, ama eş, dost ya da iş hayatıyla ilgili sosyal ortamlarda çevresindeki alkollü içki içenlere ayak uydurup alkollü içki kullanan kişiler için kullanılan Sosyal içicilik kavramı alkole başlamanın ilk adımıdır. Bunun için sosyal içicilikten bağımlılığa giden masum yolun farkında olmak gerekiyor
Türkiye Ergen Profili Araştırması verilerine göre alkolü ilk deneme ve kullanma yaşı ağırlıklı olarak 12-17 yaş aralığında gerçekleşiyor. Bu yaş grubundaki gençlerin yüzde 11’i yılda bir kez de olsa alkol kullanıyor. Araştırmada alkol kullananların bölgelere göre dağılımına bakıldığında, alkol kullanma oranının en yüksek olduğu bölgenin (%23) Batı Marmara bölgesi olduğu tespit edilmiş. Arkadaş ortamında ‘Bir bira içelim’ teklifi ile özel kutlamalar, yılbaşı gibi gecelerde eşlik etme durumuyla alkole başlanılıyor. En çok da bira ile başlanılıyor. Bira en çok tüketilen alkollü içki ve su ile çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecektir. Bunun için sosyal içicilikten bağımlılığa giden masum yolun farkında olmak gerekiyor.
* “Nihayet bir yıl boyunca beklediğimiz gün geldi!”
Yılbaşı akşamı bazı insanlar için eğlence odaklı düşünülen bir gecedir. Ancak pek çoğumuz için de bir takım kararlar almak, yaşam tarzımızda değişiklik yapmak, yeni bir şeylere başlamak ve kendimizi yenilemek için iyi bir başlangıç tarihidir. Bu gece kendinize bir iyilik yapın ve bağımlılığa giden bu yolda bir defa bile olsa Alkol’e bulaşmayın
Yeşilay olarak yeni yılın milletimiz için sağlıklı ve güzel bir yıl olmasını temenni ederiz.” (Savaş Eskici)
Sayfa 1 / 1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.