Oğlum benim “Uzlaşma mahkemelerin iş yükünü azaltacaktır”

12
Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir: “Uzlaşma mahkemelerin iş yükünü azaltacaktır” dedi. 
HABER MERKEZİ 
 Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi Gençlik Merkezi Salonu’nda düzenlenen uzlaşmacılık uygulaması toplantısında konuşan Aldemir, mahkemelerde iş yükünün fazla olduğunu, bunların çoğunun uzlaşmacılık uygulaması ile çözülebilecek şeyler olduğunu kaydetti. Aldemir; “Uzlaşma her şeyden önce barışmadır. Uygulaması zor ancak mahkemelerin iş yükünü azaltacak bir uygulamadır. Uzlaşma dava açılmasını engeller. Şikayet yoksa uzlaşma da olmaz. Uzlaşmada konulanlar tamamıyla taraflar arasında kalır, başka bir kişi de karışamaz. Örneğin hakim, savcı ya da kolluk kuvvetleri dahi görüşmelere katılamaz. Uzlaşma sırasında ulaşılan bilgiler, aleyhte delil olarak kullanılmaz. Yani, ‘sen uzlaşmak istemiştin’ denilerek bunlar karışına çıkarılamaz. Ayrıca uzlaşma haklardan vazgeçmek değildir. Dava açılacaksa uzlaşma görüşmelerinden sonra da açılabilir” dedi. 
Uzlaşmacı Tuçe Gökalp de uzlaşma uygulamasından faydalananların memnun kaldığını belirterek, tarafların genelde maddi taleplerinin olduğunu bunun dışında da özür gibi beklentilerinin olduğunu bildirdi. 
Toplantıda, uzlaşmacılık uygulamasından faydalanan komşular Davut Yavişli ve Ali Çalışkan yaşadıklarını katılımcılar ile paylaştılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here