“Nüfusumuz az, fakirimiz çok”

15
Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan (SYDV) sorumlu
Vali Yardımcısı Taceddin Özeren, Kırklareli merkez ilçenin nüfus
sayısının az olmasına rağmen fakir sayısının fazla olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

2010 yılında SYDV tarafından yapılan yardımlarla ilgili olarak görüştüğümüz Vali Yardımcısı Özeren, Vakıfların şehirlerin nüfus oranlarına göre ödenek gönderdiğini belirterek şunları kaydetti:
“Vakıflar tarafından şehirlere nüfus oranlarına göre ödenekler gönderiliyor. Kırklareli merkez ilçenin nüfusunun az olmasına karşın fakir sayısının fazla oluşu, yardım bekleyen vatandaşlarımıza ulaşmamızda zorluklar yaşamamıza sebep oluyor. Bizde vakıf olarak adil davranarak gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine eşit olarak dağıtıyoruz.
Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak 2010 yılı içerisinde toplam 593 bin 305,58 TL Ramazan Ayı’nda, Kurban Bayramı’nda, 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı başında ve çeşitli zamanlarda  Mütevelli Heyeti kararlarıyla Barınma, Eğitim, Sağlık (Kolestomi Torbası, İşitme Cihazı, Mama, Hastabezi vb.), geçimini temin edici ve bir defaya mahsus nakdi yardımlar yaptık.  
İlimiz merkez ilçe ve köylerindeki fakir ve muhtaç vatandaşlarımıza yapılacak toplam 6 bin 240 ton kömür dağıtımı 12. ayda başlamıştır. Mardin ili Bilge Köyü’nden ilimize gelen 15 aile 74 kişi için 2010 yılında 808 bin 914,51 TL yardım yapılmıştır. İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi ve Vakıfça ortak olarak İstihdama yönelik Beceri Kursları Ekim-Kasım aylarında açılmış olup yaklaşık 380 kişi katılmış, bir kısım kurslar bitmiş bir kısmı da bitmek üzeredir.
SRAP kapsamında başlatılan ŞNT (Şartlı Nakit Transferi) programında 0-6 yaş grubu sağlık yardımı aylık 20 TL, 1 ile 11 sınıfta okuyan öğrencilere öğrenim yardımı aylık ilköğretim erkek 20 TL kız 25 TL ortaöğretim erkek 35TL kız 45TL, gebelik yardımı gebelik  süresince aylık 20 TL, doğumu hastane yaptığında 2 ay 50TL verilmektedir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here