Müze ziyaretleri devam ediyor

16
Kırklareli İl Milli Eğitim ve Kırklareli Müze Müdürlüğün ortaklaşa başlattıkları öğrencilerin tarih bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan Müze ziyaretleri devam ediyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Milli Eğitim ve Kırklareli Müze Müdürlüğün ortaklaşa başlattıkları öğrencilerin tarih bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan Müze ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 11.00’da Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrenciler gruplar halinde müzeyi gezdiler. Öğrenciler müzedeki tarihi eserleri dikkatlice izlerken müze personeli de minik ziyaretçilere içeride bulanan tarihi eserler hakkında bilgi verdi.
* Korkmaz; “Öğrencilerimizde tarih bilincini oluşturacağız”
Kırklareli Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz başlattıkları bu programların sene sonuna kadar devam edeceğini, bu süre zarfında Kırklareli’deki tüm öğrencilerin Kırklareli Müzesi’ni ziyaret edeceklerini belirterek şunları kaydetti:
“Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, öğrencilerimizin okul başarılarının yanında tarih bilinci, tarih şuuru kazanmaları için etkinlikler, faaliyetler yapıyoruz. Bugün başlattığımız faaliyet öğrencilerimizin başata ilimizdeki müze olmak üzere müzelerimizi gezerek tarih bilinci kazanmalarını sağlamak. Malumunuz kitaplarda okuyor çocuklarımız bu bilgileri; ancak yerinde gezerek görmeleri ve müze yetkililerinden bilgi almaları hafızalarına daha net bir şekilde yerleşecek. Geçmiş dönemde yapılan resim, heykel, para her tür tarihi objeyle ilgili olarak, görsel olarak bu bilgiyi almaları kafalarında, zihinlerinde kalıcı olacaktır. Geçen hafta Tarihçi Yazar Kemal Arkun bir hafta süreyle ilimizde idi, okullarımızı ziyaret etti. Geçen hafta yapılan programın ardından bu haftada, anlatılanların, tarihte yaşananların müzede yerinde gelinip görülmesi çok daha etkili olacağının kanısındayım. Ben bu faaliyetler için Milli Eğitim Müdür Vekili, Şube Müdürü, Müdür Yardımcısı, müdürlerimizi ve bizlere kapılarını açan Müze Müdürümüzü ve yetkililerimizi ve bu faaliyetlerin duyurulmasına yardımcı olan basın mensuplarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Yapılan bu etkinlik Eğitim- Öğretim Yılı’nın sonuna kadar devam edecektir. Yapılan bu etkinlikteki hedefimiz Kırklareli’nde bulunan tüm öğrencilerin müzeleri gezip tarihi hakkında hem görsel olarak, sorarak bilgi almalarını sağlamak.”
* Balkan; “Roma Dönemi’ne kadar olan eserleri sergiliyoruz”
Kırklareli Müze Müdürü Derya Balkan’da müzedeki eserlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Müzemizde Roma Dönemi’ne kadar eserlerimiz sergilenmektedir. 6700’ün üzerinde eserimiz mevcuttur. Aşağıpınar ve Kanlıgeçit Kazıları’ndan çıkarılmış eserler mevcut. Biraz daha geniş kapsamlı olaraktan bu dönemde yaptığımız sikke vitrinimiz var. Fatih ve Demirköy Dökümhanesi’nden gelen madeni eserlerimiz mevcut. Kazılardan ve satın almayla elde ettiğimiz eselerimiz var. Buradaki eserler kronolojik olarak müzemizde sergilenmektedir.
Bunun haricinde Alt Salonumuzda; doğada ölü olarak bulunan hayvanlar Niyazi ustamız tarafından belirli işlemlerden geçirilerek sergileniyor. Bunlar nesli tükenen hayvanlardan oluşuyor. Bu bölüm hayvanların doğal ortamlarındaymış gibi oluşturulmaktadır. Bu bölümümüze çocuklar çok fazla ilgi gösteriyor. Bunun sevindirici yanı çocukların müzeyi sevmeleri için ilgi çekici bir bölüm olması. En çok ilgiyi de bu bölümümüz görmektedir. Bu arada Müzemize ziyaretleri sık hale getirme çabasından dolayı Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum.” (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here