Mutlaka gezin, mutlaka görün

15
 Mağaraları, Longoz Ormanları, Kaleleri, Dökümhaneleri ile gezilip görülmesi gereken bir yerdir Demirköy.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Bulgaristan sınırındaki İlçesi Demirköy, doğusunda Karadeniz, Kuzeyi’nde Bulgaristan, Batısı’nda Pınarhisar, Güneyi’nde ise Vize ile komşudur.
Nüfusu 4000 civarında olan Demirköy’de kışların sert ve kar yağışlı, yazların ise sıcak geçtiği Trakya Karasal İklimi hüküm sürmektedir. Ormancılık başta olmak üzere tarım, hayvancılık ve turizme dayalıdır Demirköy ekonomisi.
Tarih sayfalarında Samakofçuk adıyla anılan ve zamanla çevresindeki demir cevheri sayesinde Demirköy ismini alan ilçe, M.Ö. 4000’li yıllarda Trak Kabileleri tarafından yerleşim alanı olarak seçilmiştir. İstanbul fethi hazırlıkları yapılırken Fatih Sultan Mehmet, Demirköy’de bir demir işleme fabrikası kurdurmuştur. 1914’e kadar Midye kazasının bir nahiyesi olan Demirköy bu tarihten sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur.
Istranca Dağları’nın kuzeydoğu eteklerinde, yemyeşil ormanlar içinde bulunan Demirköy yakınlarında bulunan sarkıt ve dikitleri, sulu ve kuru kısımlarıyla 3 km uzunluğundaki Dubnisa Mağarası, koruma altına alınmış Longoz Ormanları, Akarsuları, Gölleri ve Doğal Yaban Hayatıyla eşsiz güzelliktedir.
Demirköy’de gezip görmeniz gereken tarihi yerler; İstanbul Fethi hazırlıkları yapılırken Fatih Sultan Mehmet’in kurduğu Demirköy’e 5 km mesafedeki Demirköy Dökümhanesi, Limanköy’deki 1861’de inşa edilen Fransız Feneri, Demirköy ve civarında daha çok Cenevizliler tarafından deniz ticaretinin korunması amacıyla inşa edilen Adriya Kalesi, Arap Kalesi, İkiz Tepeler Kalesi, Şeytan Kalesi, Çingene Kalesi, Kılıçtepe Kalesi ve Sislioba Kalesi, Hamdibey Köyü’ndeki Rum Evleri, Bulgaristan ile sınırımızı çizen Rezve deresi üzerindeki Volcan Köprüsü, İğneada limanı yakınlarındaki Liman Baba Türbesi ile Avcılar köyündeki Ali Baba Türbesi, Traklar’ın tarihine ışık tutacak tümülüs ve dolmenler.
Doğa tutkunlarının büyüleneceği Demirköy güzellikleri ise Asker Köprü Mevkii, Bıçkı Deresi-Güneşli Göller, Dolapdere Çağlayanı, Rezve Deresi, Dupnisa Mağarası, Kartal Kayalar, Fatma Kayalar, Velika Köprüsü Mevkii, Monopetra Kayalıklarıdır. Demirköy’deki kır lokantalarında lezzetli balık ve ızgara çeşitlerini afiyetle yiyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here