Muhlis Yavuz Tarihi Kentler Birliği (TKB) Toplantısı’na katıldı

21
Kırklareli’nin Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) “Geçmişin Gücüyle Geleceğini Tasarlayan Tarihi Kentler Birliği” başlığında Kayseri’deki buluşmaya gitti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) “Geçmişin Gücüyle Geleceğini Tasarlayan Tarihi Kentler Birliği” başlığında Kayseri’deki buluşmaya gitti.
Kayseri Buluşması 26 Eylül 2014 Cuma akşamı gala yemeği ve açılış konuşmalarıyla başladı. Cumartesi yapılan Meclis Toplantısı’nın ardından ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi A. Faruk Göksu’nun “Kentlerin Geleceği; Yeni Yaklaşımlar ve Yeni Yöntemler”, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin “Kültür Öncelikli Kalkınmada Kayseri Modeli” başlıklı konuşmaları, Prof. Dr. Metin Sözen’in “Genel Değerlendirmesi ve Teknik İnceleme Gezisi” ile program devam etti.
* Başkan Yavuz; “Güzel ilçemiz Demirköy her şeyin en iyisine layıktır’’
“Güzel ilçemiz Demirköy her şeyin en iyisine layıktır” diyen Muhlis Yavuz; “Biz yerel yöneticiler artık kentlerimize, ilçelerimize farklı bir gözle bakıyoruz. İlçemizin tarihi mirasını güncel yaşamın gerekleriyle bağdaştıran bütüncül bir yaklaşım sergilemek istiyoruz. Bu anlayışı giderek komşu kentler ve hatta sınır ötesi yerleşmelerle paylaşarak, havza boyutunda kültür öncelikli bir kalkınmanın önünü açmaya çalışıyoruz. İlçemizdeki her türlü somut ve somut olmayan kültür değerlerini koruyarak ve İlçelimizin yaşamına dahil ederek İlçe kimliğinin üstündeki perdeyi aralamak istiyoruz. Demirköy’ümüzde nitelikli çalışmalar yapmak istiyorum” dedi.
TKB 14 yıldır, her seminer ve buluşmasında farklı bir konuyu üye Belediye Başkanlarının gündemine getirmek için çaba gösteriyor. Kent müzeleri, endüstri mirası, kültür öncelikli yol haritaları, somut olmayan kültürel miras, alan yönetimi gibi kültürel ve doğal mirasın korumasında temel ilke ve değerleri yeni koruma yaklaşımları, dünyadan ve Türkiye’den yeni uygulama modelleri yerel yöneticilerin koruma yaklaşımlarını geliştirmek, farkındalık yaratmak ve çalışmaların sürdürülebilir olması için titizlikle hazırlanan seminer ve buluşmalarda uzmanlar tarafından anlatılıyor.
* 2. buluşma Kayseri’de 
İlk İstanbul’da olan ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkan seçildiği buluşmanın ardından ikinci toplantının gerçekleştiği, TKB eski başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin ev sahipliğini yaptığı 26-28 Eylül tarihlerindeki Kayseri buluşmasında Anadolu topraklarının binlerce yıllık birikimiyle yoğrulan tarihi kentlerinin geleceğinin, bu bilgeliğe ve birikime uygun nasıl tasarlanması gerektiğini konu edildi. TKB’nin 15. Yılına doğru üye belediyeler, kentin dokusunu bozmadan, tasarımın gücüyle eski kent ve yeni kent merkezlerin bütünleşmesi için gereken yeni yaklaşım ve yöntemleri tartışıldı.
Toplantıya; Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çok sayıda davetli katıldı. ( Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here