Milletvekili Av. Turgut Dibek, özürlülerin sorunlarını TBMM’ye taşıdı

15
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Av. Turgut Dibek Özürlülerin sorunları ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in cevaplaması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
HABER MERKEZİ
Ülkemizde yaşayan özürlülerin; eğitim, sağlık ve günlük sosyal yaşama kadar çok sayıda alanda çeşitli engellerle karşılaştığını belirten Av. Dibek verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:
“Özellikle son yıllarda, iş yaşamında var olabilmek amacıyla büyük mücadele vermektedirler. Seçim Bölgem Kırklareli’nde özürlüler bu konuda büyük sorunlarla karşılaşmaktadır. 
Buna göre;
– Ülkemizde yaşayan özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu özürlü yurttaşlarımızın yaş grupları nelerdir? Ülkemizde, çalışma çağındaki özürlü sayısı kaçtır?
– Seçim Bölgem Kırklareli’nde yaşayan özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaçtır? Bu özürlü yurttaşlarımızın yaş grupları nelerdir? Bu ilimizde, çalışma çağındaki özürlü sayısı kaçtır? 
– Ülkemizde çalışma çağındaki özürlülerin kaç tanesi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktadır? 
– Seçim Bölgem Kırklareli’nde çalışma çağındaki özürlülerin kaç tanesi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktadır? 
– Ülkemizde yasalara göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaç olmalıdır? Bu kadrolardan kaçı ve hangi kurumlardakiler boştur? Bu kadroları doldurmayan kamu kurum ve kuruluşlara gerekli yaptırımlar uygulanmakta mıdır?
– Seçim Bölgem Kırklareli’nde, yasalara göre kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi gereken özürlü yurttaşlarımızın sayısı kaç olmalıdır? Bu kadrolardan kaçı ve hangi kurumlardakiler boştur? 
– Seçim Bölgem Kırklareli’nde özel sektörde çalışan özürlü yurttaş sayımız kaçtır? Özürlü çalıştırması gereken; ama çalıştırmayan kaç tane özel sektör firması vardır? Bu firmalara herhangi bir yaptırım uygulanmakta mıdır?” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.