“Meyve çekirdeklerinin çöpeatmayın”

11
TEMA Vakfı Trakya Bölge Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, meyve çekirdeklerinin çöpe atılmasının büyük bir israf olduğunu bildirdi. Dedeoğlu, yaptığı açıklamada, yapılan araştırmalarda doğaya bırakılan meyve çekirdeklerinin en az yarısının yeşerip ağaç ya da bitki olduğunun kanıtlandığını anımsattı.

 

Daha yeşil bir ülke, daha temiz bir hava için meyve çekirdeklerinin doğaya bırakılmasını isteyen Dedeoğlu, şöyle devam etti:
”Kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik gibi meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın. Hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 santimetre altına gömüp, üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir. Aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler. Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın.”
En büyük israflardan birisinin meyve çekirdeklerinin çöpe atılması olduğunu vurgulayan Dedeoğlu, şunları kaydetti:
”Ülkemiz adına küçümsenemeyecek kadar büyük bir servet. Daha yeşil bir ülke, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.
Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here