Metin; “Dereköy Sınır Kapımız önemsediğimiz bir yer”

32
* Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Kırklareli’ye gelerek bir takım ziyaretlerin ardından Dereköy Sınır Kapısı’nda ve Bulgaristan’ın Malkotırnova Beldesi’ne ile Dereköy Sınır Kapısı arasında kalan yolda incelemelerde bulunarak, Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması yönünde müjde verdi.
HABER MERKEZİ
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Dereköy Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.
Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR trafiğine açılması konusunda çalışmalara başlandığını anlatan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin 22 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 11.30’da Dereköy Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunmak üzere Kırklareli’ye geldi.
Öncelikli olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret eden Bakan Yardımcısı Metin, Dereköy Sınır Kapısı’nı önemsediklerini söyledi.
Sınır kapılarının daha kaliteli hizmet vermesi hususunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özenli çalışmalar yaptığını ifade eden Metin; “Bakanlık olarak en kolay ve en güvenli ticaret ilkesi üzerinde hizmetimizi inşa ediyoruz. Bu kapsamda kapılarımızın yeniden revizyonu ve etkin hale getirilmesi hususunda ziyaretlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda Kırklareli’deyiz. Sınır kapılarımızın daha kaliteli hizmet vermesi hususunda bakanlığımızın özenli bir çalışma yapıyor. Dereköy Sınır Kapımız önemsediğimiz bir yer. Gerekli çalışmaları yapacağız. Bütün hizmetlerimizde ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik yasa dışı ticaret ile mücadele anlamında önemli işler yapıyoruz. 
Torba yasa olarak tabir ettiğimiz paketle kaçakçılıkta mücadele ile önemli hususları düzenledik ve neticelerini anlamaya başladık. Bunun dışında gümrük işlerinin kolaylaştırılması durumunda çok önemli hizmetlerimiz var. Yetkilenmiş hükümlülük, yerinde gümrükleme, izinli gönderici yada ortak transit gibi çok önemli hizmetlerimizi hızla yürürlüğe koyduk. İnşallah bunları daha da kapsamlı bir şekilde devamı için çalışmalarımı sürüyor. Hizmet alanlarımızı bizzat yerinde görüyoruz. Sorunları bizzat yerinde tespit ediyoruz” dedi.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sınıra yakın bir il olan Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısı ile ilgili çalışmaları kamuoyunun yakından takip ettiğini bildirdi.
Yapılan konuşmaların ardından Dereköy Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunan Bakan Yardımcısı Metin, daha sonrasında Bulgaristan’ın Malkotırnova Beldesi’ne geçerek Dereköy Sınır Kapısı ile arasında kalan yolu da inceleme fırsatı buldu.
* “2013’ün 2. yarısına yetiştireceğiz”
Malkotırnova Beldesi’nde yapılan ziyaretlerin ardından bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Fatih Metin, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılmasının ardından Dereköy’e, Kırklareli’ye ve Bulgaristan bölgesine çok büyük katma değer sağlayacağını ifade ederek, yapılacak olan projelendirme çalışmalarının ardından 2013 yılının 2. 6 ayına yetiştirecekleri müjdesini verdi.
Metin açıklamasında şunları söyledi; “Dereköy Sınır Kapısı’ndaki incelemelerimizin ardından Malkotırnova’ya geldik. Şirin bir belde. Belediye Başkanımız ve Bölge Valisi ile temaslarda bulunduk. Dereköy Sınır Kapımızın TIR geçişine imkân sağlayarak karşılıklı neler yapabiliriz onların istişarelerini yaptık. Teknik çalışmalar zaten sürüyor. Bundan sonra hız kazandıracak çalışmaları görüşmeleri tamamlamış olduk. İşler hızlı bir şekilde devam edecek. Projelendirme yapıldıktan sonra kendilerini çağıracağız. En büyük problem olan aradaki yolu TIR geçişine mümkün hale getirecekler. Daha sonrasında Dereköy ve bu bölgede çok ciddi bir ekonomik katma değer oluşacak. 2013 programına yetiştirme noktasında bu yılın 2’inci 6 ayına çalışmalarımızı tamamlamış olacağız.” Bakan Yardımcısı Metin yaklaşık 35 milyon ile 50 milyon TL arasında bir bedelle Dereköy Sınırı Kapısı’nın inşa edileceğini sözlerine ekledi. Yaklaşık 2 saatlik ziyaretin ardından heyet Türkiye’ye döndü.
Bakan Yardımcısı Metin AK Parti İl Başkanlığı’nı da ziyaret ederek Kırklareli’den ayrıldı. Bakan Yardımcısı Metin’in inceleme ve ziyaretlerine; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Daire Başkanı Mehmet Hatipoğlu, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Lütfü Kop, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, AK Parti Kırklareli İl Başkan Vekili Ertan Özbek parti yetkilileri ile diğer kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile Bulgarista’nın Burgas Valisi Konstantin Grebenarov, Malkotırnova Belediye Başkanı İliyan Yanchev, Burgas Konsolosu Cem Ulusoy katıldı. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here