Memur sevk kağıdı olmadan muayene olabilecek

15
Memur sevk kağıdı olmadan muayene olabilecek

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaları dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine geçen yaklaşık 2 milyon 300 bin kamu personeli, sevk kağıdı almadan sadece nüfus cüzdanlarını göstererek muayene olabiliyor. Sevklerde hasta ve refakatçilere verilen harcırah da artık ödenmiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kırklareli Il Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan 2 milyon 300 bin memurun 15 Ocak’tan itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer aldığı belirtildi. Bu kapsamda memur ve akrabaları, çalıştığı kurumdan sevk almadan nüfus cüzdanları ile istedikleri hastaneye gidip muayene olabilecekler. 15 Ocak’tan önceki uygulamada, memur bir sağlık kurumuna gitmeden önce çalıştığı kurumdan sevk almak zorunda idi. 15 Ocak’tan sonraki sağlıkla ilgili tüm işlemlerde artık Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılacak. Bu kapsamda memurların aldıkları sağlık yardımları bundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek.

Sevklerde refakatçiye ödenen yol parası ve harcırah artık ödenmeyecek. Memurlar sağlık hizmetleriyle ilgili belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na götürüp belgelendirdikten sonra ödemeleri yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here