Mehmet Başaran’ı kaybettik

5
* 1926’da Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Ceylanköy’de doğan Şair, Yazar, Eğitimci ve Sendikacı Mehmet Başaran 27 Haziran 2015 Cumartesi günü 89 yaşında vefat etti.
HABER MERKEZİ
Şair, Yazar, Eğitimci ve Sendikacı Mehmet Başaran tedavi gördüğü Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yaşamını yitirdi.
89 yaşında hayatını kaybeden şair Mehmet Başaran, Köy Edebiyatı Hareketi’nin şiirdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyordu. Halk kültürü ve türkülerle ilgili çalışmaları, üretimleri de olan Mehmet Başaran  “Elif Diye Bir Türkü” adlı kitabıyla 1979 Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. Şiir ve yazılarında köycülük konusunu işleyen Mehmet Başaran eserlerinde siyasi kimliğini ve düşüncelerini hiç bırakmadı. Şiirlerinde direnme ve umut temalarını iç içe ele alıp, fakirliğin geri kalmışlığın ve çaresizliğin nedenlerini sorguladı. Önceleri köylülük, modernleşme, Atatürkçülük gibi bir çizgi takip eden Başaran, sınıf ayrımcılığı, ezilenler, yoksullar, sosyal adaletsizlik vb konulu şiirler, hikâyeler ve romanlar yazdı.
* Mehmet Başaran kimdi?
1926’da Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Ceylanköy’de doğdu. Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü (1943) ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nü bitirdi (1946). Köy Enstitülü Hatun Birsen Başaran ile evlendi. Askerliğini yaparken Yedeksubay Okulu’ndan çavuşa çıkarıldı. Köy enstitüsü öğretmenliği, gezici başöğretmenlik, ilkokul öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği yaptı, Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın (TÖS) kuruluş çalışmalarına katıldı, 1979’da emekli oldu. 1950’li ve 1960’lı yıllarda güçlenen köy edebiyatı hareketinin şiirdeki önde gelen temsilcilerinden birisidir. İlk şiiri Köy Enstitüleri Dergisi’nde yer aldı. Adam Sanat, Gösteri, Kıyı, Varlık, Yansıma, Yazko Edebiyat, Yeditepe, Yeni Biçem, Yeni Ufuklar, Yücel gibi dergilerde şiirleri yayınlandı. Toplumcu düşünceyi didaktizme düşmeden şiirlerine sindirmeyi bildi. Şiirlerinde direnme ve umut temalarını iç içe işledi. Aynı temalar gözlem ve deneyimleriyle bütünleşmiş olarak "Ahlat Ağacı" ve "Nisan Haritası"ndan sonra şiir kitaplarına damgasını vurdu.
* Eserleri
Ahlat Ağacı, Karşılama, Nisan Hatırası, Kocakent, Pıtraklı Mehmet, Gök Ekin, Meşe Seli, Günler Tuz Rengi
Sis Dağının Başında Borana Bak Borana, Koca Bir Troya Dünya, Pir Sultan Ölür Dirilir, Çarığımı Yitirdiğim Tarla, Aç Harmanı, Zeytin Ülkesi, Elif Diye Bir Türkü, Mehmetçik Memet, Dilsiz Oyunu, Hoşçakal Dünya, Giz Kokan Suskunluk, Kalın Mavi Bir Ses, Eylül’ün Kızgın Soluğu, Tonguç Yolu, Özgürleşme Eylemi Köy Enstitüleri, Devrimci Eğitim Köy Enstitüleri, Dilim Dilim Ana Dilim, Akça Kız, Aç Kapıyı Bezirgân Başı.
* Ödülleri
Sabahattin Ali Öykü İkincilik Ödülü, Orhan Kemal Roman Ödülü, Rıfat Ilgaz Onur Ödülü, Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü, Truva Kültür Sanat Edebiyat Ödülü. (Derya Atkoşan) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here