Meclis “Kadına Şiddete Hayır” dedi

20
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 17. Birleşimi’ni 25 Kasım 2014 Salı günü gerçekleştirdi. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olması dolayısıyla Meclis’te “Kadına Şiddete Hayır” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantısı’nın 17. Birleşimi’ni 25 Kasım 2014 Salı günü gerçekleştirdi. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olması dolayısıyla Meclis’te “Kadına Şiddete Hayır” dedi.
Meclisin Kadın Üyeleri, Seyhan Delioğlu, Sibel Çınar, Yeşim Girgin ve Gürcan Kırım Meclisin erkek üyelerinden de destek alarak mor renkte kurdele taktı. Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Grup Başkanları da “Kadına Şiddete Hayır” dediler. 
* “Gürcan Kırım; “Kadına yönelik şiddete” istatistiklerle tepki gösterdi”
Gürcan Kırım; "En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır." Diyor Mustafa Kemal Atatürk. İşte 2009 itibari ile cahilliğimiz, Kadınların; %40’ı sürekli dayak yedi. %45’ine duygusal şiddet uygulandı. %16’sına zorla sahip olundu. Tüm bunlara maruz kalan her 3 kadından biri İntihara kalkıştı ama kimse oralı olmadı. %9’una masum bir çocukken dokunuldu.  Ama o çocuklar hep sustu, konuşsalar kim inanacaktı. Kim bilir ne yaptın ki sana dokundular. Amcan ya da komşun. Bu ders o kadar acıdır ki erkekler hiç bilemez. Erkeklere sorulduğunda ise % 25’i kadını dövmeyi doğal bir şeymiş gibi dile getirdi. Yalan söylevlerle kadınlarımızı ve kızlarımızı erkeklerin kölesi yapmayı başladı. Bu yüzdendir ki, Kadınların; %51’i erkekle tartışmayı saygısızlık sandı. % 36’sı para kazansa bile harcama hakkının erkekte olduğuna inandı ya da inanmak zorunda kaldı. % 52’si erkek kadından sorumludur diyecek kadar kadınlığını unuttu/unutturuldu. % 49’u Erkek ne zaman isterse bana sahip olabilir. İtiraz hakkım yok diyecek konuma geldi/getirildi. Kabul edin siz erkekler kadınları hep kullandınız. Evde, işte, siyasette her yerde tarih boyunca her zaman. "Cennet anaların ayakları altındadır" diye diye büyüttük. Ama hep ayaklar altında çiğnediniz. Ezdiniz.”
Seyhan Delioğlu’da kadına şiddete tepki göstererek şunları dile getirdi;
“2014 Türkiye’sinde Kadınlar, Çocuklar, Emekçiler öldürülüyor Kadın cinayetleri, intiharları, taciz, tecavüz olayları artarak devam ediyor. Bu nedenle. 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve dayanışma Günü’nde Kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemi vurgulamak istiyoruz. Kadınlar mutlu yaşasın, özgür yaşasın ve huzurlu yaşasın diyoruz. Kadınları yok sayan, onun emeği ve bedeni üzerinden hak iddia eden zihniyete karşı bulunduğumuz her noktada kadın olmanın ortak paydasında örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerimizi güçlendirerek mücadele edeceğiz. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkacağız.”
* Çağlayan; “Bu yıl hizmette kararlıyız”  
İl Genel Meclisi’ni gündeminde ise İl Özel İdare 2015 Yılı Hazırlık Bütçesi vardı. Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarının devam ettiğini meclise sundu. Bütçe Hazırlık çalışmaları kapsamında geçen yıllarda yapılan çalışmalar gözden geçirildi.
Başkan Çağlayan;
“Bu yıl bütçede artış var, bu çalışmalar sonunda, “Bu Yıl Hizmette Kararlıyız” komisyon tarafında çalışmalar tamamlanınca önümüzü daha iyi göreceğiz ve ona göre daha iyi bir çalışma programı ortaya çıkaracağız, daha iyi hizmet edeceğiz” dedi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here