Mart son gün kapıdan baktıracak, kazma-kürek yaktıracak

15
*Mart Ayı’nın son gününde Kırklareli beyaz örtü ile kaplanabilir. Meteoroloji’nin yaptığı son değerlendirmeye göre Pazar günü hava sıcaklığı mevsim normallerin altına düşmesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ
Son günlerde 20 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığı ile birlikte yaz ayını yaşamaya başlayan vatandaşlara Meteoroloji’den kötü haber. Dünden itibaren Kırklareli’yi etkisi altına alan sağanak yağışların hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.
Cumartesi gününe kadar 15 ila 20 derece arasında değişecek olan hava sıcaklığı Cumartesi gecesi 15 derece birden düşerek mevsim normallerin altına inmesi bekleniyor. Ani düşecek hava sıcaklığı ile birlikte Kırklareli’nin yüksek yerlerinde yağmur şeklinde görülen yağışların Karla karış yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojik değerlendirmesinde şu açıklamayı yaptı;
“Hafta sonunda ülkemiz geneli sıcak havanın etkisinde kaldı. Ülke genelinde yağış kaydedilmedi. Bütün bölgelerimiz az bulutlu ve açık geçti. Hava sıcaklığı yurt genelinde mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyretti. Ancak yurdumuzun yarından (25.03.2014 Salı) itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Batı kıyılarımızdan başlayacak yağışların hafta sonuna kadar ülkemizin büyük bir bölümünde aralıklarla etkili olması bekleniyor.
Bugün Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey çevreleri, Erzurum, Ardahan, Bitlis ve Muş çevreleri ile akşam ve gece saatlerinde olmak üzere Marmara ve Kuzey Ege’nin sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışlı sistemin yarın doğu bölgelerde etkili olduktan sonra ülkemizi terk etmesi bekleniyor. Ancak Cuma günü ülkemizin kuzeybatısının yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği ve hafta sonunda yurt genelinde aralıklarla yağış görüleceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının; yağışlarla birlikte bugün iç ve doğu bölgelerde 3 ila 6 derece azalarak hafta sonuna kadar mevsim normalleri civarında seyredeceği, ancak hafta sonunda Balkanlardan gelen soğuk hava ile hissedilir derecede azalarak yer yer mevsim normallerinin altına gerileyeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarındaki ani değişimlere karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları tavsiye olunur.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here