“Marketler bizi çok etkiledi”

1
* 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı’nın sona ermesiyle birlikte kutlayacağımız Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala Bayram Şekeri satan yerlerde durgunluk devam ediyor.
    HABER MERKEZİ
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı’nın sona ermesiyle birlikte kutlayacağımız Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala Bayram Şekeri satan yerlerde durgunluk devam ediyor. 1936 yılından beri Kırklareli halkına hizmet veren Sunal Şekerleme işletmecisi Bülent Sunal, Bayrama birkaç gün kalmasına rağmen işlerinde durgunluk yaşandığını söyledi.  Eski Bayramlarda işyerini 10 öncesi açıldığını kaydeden Sunal, Kırklareli’de market sayısını fazla olması işlerini çok etkilediğini söyleyerek şunları kaydetti; 
“Ramazan Bayramı’nın ve Kurban Bayramı’nın bizlerde ayrı bir önemi var. Son zamanlarda piyasa şartları belli. Eski Bayramlarda piyasada çok yoğunluk oluyordu, özellikle Bayramlara son 10 gün kala. Bayramlarda bütün piyasa iş yapıyordu, fakat her geçen gün piyasa düşüyor. Bu ramazanda piyasada bir durgunluk hakim caddeler öğlen olmasına rağmen fazla hareketli değil. Diğer yıllarda Ramazan başladığında böyle bir durgunluk olurdu 3-5 gün ancak şuan ramazanının bitmesine birkaç gün kaldı durgunluk devam ediyor. Piyasada hareketlilik yok bir durgunluk var. Bu durgunluğun Ramazanın yaz ayına denk gelmesi ve okulların kapalı olması fazla etkili değil. Daha önceki yıllarda yine Ramazan ayı yaza denk geliyordu böyle durgunluk yaşanmıyordu. 
* “Market sayısı çok olması bizim sektörü çok etkiliyor”
Bizim sektörü Kırklareli’de etkileyen en büyük faktörler marker sayısını bir hayli fazla olması. Kırklareli’nin nüfusumuza göre market sayısı fazla. Biz marketlerin aldığı fiyatlara göre mal alamıyoruz, fabrikalar marketlere verdikleri fiyattan bize mal vermiyorlar. Marketler neredeyse bizim alış fiyatımıza göre mal satıyorlar. Marketlerin sattığı fiyatlar bizim alış fiyatımız. Bunu gelen insanlara izah edemiyorsun. Bunlarda çok büyük bir etken piyasa için. Bizim sektörde değil her sektör için geçerli bu. Artık marketlerin satmadığı şey kalmadı iğnende ipliğe her şey satıyor büyük marketler. Sunal Şekerleme olarak 1936 yılından bu yana biz Kırklareli Halkına hizmet veriyoruz. Böyle bir durgunluk daha önceki yıllarda hiç yaşamadık. Ramazan Ayı’ndan sonra idrak edeceğimiz Ramazan Bayramında insanların gelen misafirlerine ikram etmek için şeker ve Çikolata ikram ediyorlar. Şuanda onlarca çeşit şeker ve çikolata çeşitleri var. Şekerin kilosu 7 Lira’dan başlıyor, 16 Lira’ya kadar çıkıyor. Çikolatada ise 10 Lira’dan, 100 Lira’ya kadar çeşitlerimiz mevcut. Şeker ve çikolatanın yanı sıra yine Türk Kahvesi satışı yapıyoruz. Sunal Şekerleme olarak şimdiden sizin aracılığınızla Tüm İslam Alemi’nin ve Kırklareli halkının Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here