“Madenler çevre ile barışacak”

11
* Türkiye, Avrupa Birliği (AB), projenin ilk aşamasının ihalesini
kazanan Fransa ve İtalya taraflarının imzaladığı sözleşme ile “Maden
Atıklarının Yönetimi Projesi” resmen başlatıldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından madenlerin kuruluşundan kapanış sonrasına kadar olan süreçte çevreye zarar vermesini önleyecek bir proje başlatıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
Türkiye, Avrupa Birliği (AB), projenin ilk aşamasının ihalesini kazanan Fransa ve İtalya taraflarının imzaladığı sözleşme ile “Maden Atıklarının Yönetimi Projesi” resmen başlatıldı.
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün yürüteceği proje üç aşama olmak üzere toplam 36 ayda tamamlanacak. 4 milyon 535 bin avroya malolacak projenin finansmanının 4 milyon 85 bin avro tutarındaki kısmı AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) tarafından karşılanacak.
* Türkiye-Fransa-İtalya işbirliği
Türkiye tarafında Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) de katılacağı projenin ilk aşaması “Eşleştirme” olacak. Eşleştirme için yapılan ihaleyi Fransa’nın madenle ilgili kamu kurumu Bureau de Recherche Géologique et Minière (BRGM) büyük ortak, İtalya’nın çevre ve ile ilgili yetkili kuruluşu Fondazione Minoprio küçük ortak olarak kazandı.
Projenin ilk bileşeni olan Eşleştirme’de AB’nin 2006/21/EC sayılı Maden Atıkları Direktifinin ulusal mevzuata kazandırılması sağlanacak. Finansal garanti, denetim-izleme, atık azaltılması, geri kazanımı ve arıtımı konularında kılavuzların hazırlanmasını içerecek olan Eşleştirme, atık bertaraf tesislerinin inşaası için temel gereksinimlerin belirlenmesi ve maden atıklarının karakterizasyonunun yapılmasını da sağlayacak.
* “Madenler için örnek plan çıkarılacak”
Projenin ikinci bileşeni olan “Teknik Yardım”da kapatılmış ve terk edilmiş maden atık sahaları için risk temelli metodoloji hazırlanacak. Aktif, kapatılmış ve terk edilmiş maden atık sahalarının envanteri ile maden atık sahalarının rehabilitasyonu için örnek iki plan da hazırlanacak.
Projenin üçüncü bileşeni olan “Tedarik” kısmında Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Referans Laboratuarı, MTA Genel Müdürlüğü’nün Laboratuarı ve MİGEM’in altyapısı güçlendirilecek.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here