Macit; “Taşınmaz kültür varlıklarının uydudan takibiyle kaçakçılığın önüne geçilecek”

12
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Macit; Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlığı Envanteri Projesi ile tarihi eser kaçakçılığı önlenecek"
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlığı Envanteri Projesi" kapsamında il genelindeki kültür varlıkları uydudan izlenecek.
İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit yaptığı açıklamasında, proje kapsamında taşınmaz kültür varlıklarının uydudan izleneceğini söyledi. Köy, ilçe ve beldelerde yapılan detaylı yüzey taraması ile tespit edilen 1032 taşınmaz kültür varlığının kayıt altına alındığını belirten Macit, bunların dijital ortama kaydedildiğini ifade etti.
Projede sona yaklaşıldığını anlatan Macit; "Kırklareli Taşınmaz Kültür Varlığı Envanteri Projesi ile tarihi eser kaçakçılığı önlenecek. Proje kapsamında test yayınının başarılı şekilde sonuçlanmasının ardından bir uydu şirketi ile anlaşacağız. Bu sayede uydu aracılığı ile görüntü güncellemesi yaparak yüzeydeki ve toprak altındaki kültür varlıklarımızın takibini sağlayacağız. İstenilen noktayı geçmiş durumu ile o günkü durumunu görebileceğiz" diye konuştu. 
Koordinatları belirlenen bölgelerde değişim olması durumunda sistemin uyarı vereceğini vurgulayan Macit, şöyle devam etti:
"Görüntü güncellemesi aktif bazda olacak. Kırklareli sınır bölgesinde olması dolayısıyla kaçak kazı sonucu çıkarılan eserlerin kaçırılması söz konusu oluyor. Bu sistem ile bir el arabası hafriyatı bile belli olacak. Takibi daha sıkı hale getireceğiz. Taşınmaz kültür varlıklarının uydu takibi, tarihi eser kaçakçılığını büyük oranda etkileyecek. Tarihi eser kaçakçıların işleri artık daha zor olacak. Uydu takibi ile kaçak kazıyı yüzde 99 oranında önleyeceğiz. Kaçak kazıların uydu takibi Türkiye’de bir ilk olacak." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.