Lüleburgaz’a Fakülte’yi Hepimiz İstiyoruz

19
MİSAFİR KALEM
Özer Büyükkurt
Yerel basınımızda yer alan ilçemiz için çok önemsediğimiz Fakülte açılması ile ilgili konuda yazıları ve manşetleri ilgiyle takip ediyoruz. Yerel basının konuya verdiği hassasiyet için teşekkür ederim. Bu konuyu gündeme taşımanız ve gündemde tutmanız konunun içeriği açısından çok önemli.
Basınımızda da zaman zaman bu konuda başta Mümin Dere, Necati Kayhan, Nedim Menekşe, Şenol Gongagül, Mesut Sarioğlu, Ali Çevik, Remzi Yeşilyurt, Sami Arı ve Ali Mert bey yazıları ile bu konudaki düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmışlar, siyaset düşünmeksizin bölgenin ekonomisine ve geleceğine ciddi katkı saylayacağından bunları gündemde tutmuşlardır.
Bizler de bu çabayı, eğitime, gençliğimizin geleceğine, kültürüne, ekonomik getirişine, ilçemizin yakın orta ve uzak vadede gelişim planlarına katacağı değeri önemsiyoruz. Ancak bu işler yalnız olmuyor. Birkaç kişi yada birkaç kurum ne kadar çaba gösterse de herkes bu konuda üzerine düşeni yapması gerekir. Bizim Başaran tekstil olarak özellikle eğitime, spora, sosyal projelere imkanlarımız ölçüsünde destek verdiğimizi ve bundan sonrada destek vereceğimizi bilen bilir.
Anadolu illerindeki gelişmelere dikkat ettiğimizde üniversitenin o bölgeye çok ciddi katkılarının olduğunu görüyoruz. Bu iller geçmişe göre üniversiteleri ile birçok gence okuma zemini oluşturarak bölgelerin kalkınmasına öncülük etmişlerdir. Öncelikle Gaziantep, Kayseri Bursa, Adıyaman, gezilerinde gördük ki bu kurumlar atanmış ve seçilmiş erkânın ve kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşlarının girişim ve çabaları ile gerçekleşmiştir. Bu tür hizmetler siyaset üstü bir anlayışla yapılmıştır. Burada da bu anlayışın hâkim olmasını arzu ediyoruz. Bu zor bir görevdir ama çok hayırlı bir iştir. Geleceğimize yön veren bir projedir.
Bizler de bir olursak başta Milletvekilimiz Sn. Şenol Gürşan, Sn. Valimiz Mustafa Yaman, Rektörümüz Mustafa Aykaç, Sn. Belediye Başkanımız Emin Halebak, Sn. Kaymakamımız Cemalettin Yılmaz, Sn Başsavcımız Hüsnü Aldoğan, sivil toplum kuruluşları ve eğitim gönüllülerinin de katılacağı bir toplantı ile bunların aşılacağı kanaatindeyiz. 
Bu toplantılarda yol haritası belirlenerek çalışma grubu inşaat heyeti ve muhasebe finansman kurulları oluşturulabilir. Her şey diyalog içerisinde çözüleceği inancını taşıyoruz. Sadece bu da değil Hastane, Spor Kompleksi yapımı, dahası Ergene Havzası Sorunu’nu el birliği ve iş birliği ile çözebiliriz. Bundan sonraki projeleri de çözme alışkanlığı kazanabiliriz. İşbirliği ve diyalog çok önemli. Artık devir işbirliği devri. Dünyada bir çok rakip firmalar ve rakip devletler bile kendi menfaatleri için işbirliği yapmaktadır. Biz neden yapmayalım.
Birbirimize yeter ki güvenelim, inanalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here