Lüleburgaz Fatih Koleji Uluslararası Bilişim Olimpiyat’ında Dünya 3.sü

18
Romanya’da ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen “11. Uluslararası Infomatrix Bilişim Olimpiyatları” Ödül Töreni Başkent Bükreş’te görkemli bir törenle yapıldı. Parlamenterler, bürokratlar, konuk ülke öğrencileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı ödül töreninde konuşan Romanya İletişim ve Teknoloji Bakanı Dan Nica, gerçek başarının ne anlama geldiğini burada ispatlayan ve aklı kullanmayı öğreten Lumina Eğitim Kurumlarını kutladığını belirtti.
HABER MERKEZİ
Olimpiyatlarda mücadele eden gençleri tebrik eden Bakan Nica; “Böyle büyük bir organizasyonda mücadele eden yarışmacılara kalpten gelerek şunu söylemek istiyorum. Aralarında Dünya’yı değiştirebilecek kapasiteye sahip çok gençler olduğunu görüyorum ve hayranlığımı ifade ediyorum. Şundan emin olun ki, tanıttığınız tüm projelerin herkesçe bilinmesi için size destekleyeceğim. Belki de yeni Facebook, yeni Oracle veya Microsoft ürünleri gibi uluslararası tanınır bilişim ürünleri bunların arasından çıkacak. Belki geleceğin büyük bilişimcileri şuan bu salonda bulunuyor” diyekonuştu.
Romanya Eğitim, İletişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın destek verdiği olimpiyatlarda aralarında; Afganistan, Meksika, Irak, ABD’nin de yeraldığıdünyagenelinde 45 ülkedentoplam 255 projeyarışıyor. Öğrenci ve öğretmenlerle birlikte 540 kişilik ekip, bilişim alanındaki keşiflerini jüriye beğendirmek için yoğun çaba harcıyorlar.
Olimpiyatlarda,Lüleburgaz Fatih Koleji öğrencilerinin yaptığı “Şimşek, Ollo, Mayin Arama Robotu, Füze” adlı projeleri ile yarışmaya katıldılar. Yarışmasonunda Bükreş turu atan öğrenciler Dünya’nın ikinci büyük binası olan Çavuşesku’nun sarayından oldukça etkilendiler.
“Şimşek Robotu” Sumo Güreşi Kategorisi’nde, “Füze Robotu”da çizgi izleyen Robot Kategorisi’nde 3’lük elde ederek büyük bir başarıya imza attı. “Mayın Arama Robotu” Hardware  Kategorisi’nde, “Ollo Robotu” Robotics Kategorisi’nde yarışarak Jüri Özel Ödülü aldı.
Dünya üçüncülüğü kazanan “Şimşek Robotunu”yapan Ahmet Özdeniz ve İkrar Konca; “Füze Robotunu”yapan Erdem Minsolmaz ve Ayberk Arda yaptıkları açıklamada, "Bronz madalya ve jüri özel ödülü aldığımız için çok mutluyuz. Bu madalya bize daha çok çalışma azmi verdi. İnsanların hayatını kolaylaştıracak yeni programlar üretmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başarıda bize en büyük desteği veren okulumuza ve bilişim teknolojileri öğretmenimiz Selim Güngör’e teşekkür ediyoruz” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here