*LÖSEV uyardı

12
‘’Lütfen sözünüzü tutun, zamanımız kalmadı’’
*LÖSEV KENTİ’nin kurucular kurulu 5 Profesör Bilim Adamı ‘’LÖSEV- Lösante Hastanesinin taşınması hakkında Sağlık Bakanlığını sözlerini tutmaları konusunda uyardı.
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet müezzinoğlu ile görüşmek ve sorunları çözmek isteyen LÖSEV Kent Kurucular kurulundaki 5 bilim insanı, Bakan’ın yetkilendirdiği Sağlık Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan ile iki kez görüştü ve buzlar eridi. 
Müsteşar yardımcısı Dr. İrfan Şencan’ın ‘’ eskiyi unutalım, geleceğe bakalım. Yatak sayısını dert etmeyin. Doktor kadrosu için de çalışalım. Türkiye’deki özel hastanelerin sahip olduğu yüksek doktor kadrosu ile başlayalım. Hatta bende yetkimi kullanarak daha fazlası için çalışacağım. Çocuk ve yetişkin tüm branşların yer aldığı, acil servis, yoğun bakımın çok büyük olduğu hastanenin kanser ve lösemi gibi alanlarda başarılıolması için bizler de gerekli izinler için her şeyi yapacağız. Önce sizlerle aramızda bir protokol imzalayacağız, o protokolle ‘’ taşınma izni’’ için Sağlık Bakanlığı Ankara Sağlık Müdürlüğü’ne  başvurabilirsiniz’’ diyen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı İrfan Şencan ‘’ LÖSEV’e değer veriyoruz. Yaptığı başarıları biliyoruz. LÖSEV’le tartışırız ama kavga etmeyiz’’ dedi. 
Bu toplantıdan sonraki yaklaşık 1,5 ay bekleyen LÖSEV Kurucular Kurulu bir yazı yolladı. LÖSEV’in TC. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan’a gönderdiği yazıda; ‘’ TC. Bakanlar Kurulu kararınca kar amaçsız kamu yararına faaliyet gösteren vakfımızın Lösante Hastanesi’nin taşınma talebi 2012 yılında Bakanlığınıza iletildiği malumunuzdur.
Taşınma süreci ile ilgili olarak Sayın Hocamız Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun TC. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’ndan ilgi yazı ile talep ettiği randevu makamınıza yöneltilmiştir.
Şahsınızla LÖSEV’i temsiien Kurucular Kurulu olarak 11 Mart 2015 ve 17 Mart 2015 tarihlerinde iki görüşme sağlanmıştır. Görüşmelerde özetle;
A- Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı Onkoloji Kenti ve Multidisipliner Hastanesi olarak yapılan eşsiz projenin hayata geçebilmesi ve lösemili çocuklar ile bütün kanser hastalarına parasız tedavi hizmeti verilmesinin gereği ile önemi üzerinde durulmuş,
B- Bunun için gerekli olan yatak sayısı ve doktor kadroları üzerinde olumlu görüşmeler gerçekleşmiş tarafınızdan yatak sayısının 150’nin üzerinde artacağı, yatak sayısının üzerinde durulmaması gerektiği, hastanenin tüm branşlarla hizmet vereceği bilinerek en yüksek özel hastane kadro seviyesinin üzerinde kadro tahsis etme çalışmaları yapılacağı, şahsınızın da tüm yetkilerini Lösemili Çocuklar lehine kullanacağı,
C- Tıbbi cihaz (görüntüleme/nükleer tıp/radyasyon onkolojisi vs) için bir sınırlama yapılmayacağı görüşleriniz açık ve net olarak ifade edilmiştir.
Yapılacak çalışmalarla ilgili en az kadro beklentilerimiz makamınıza ve ilgili Genel Müdür’e sunulmuş, sonuç
beklenmektedir.
LÖSEV Kentimizin 10 Mayıs 2015 tarihinde açılacağı tüm kamuoyu ile paylaşılmış, taşınma hazırlıklarına
başlanmıştır.
Çocuk ve insan hayatını ilgilendiren, kamu menfaati ve hayati önem taşıyan bu konuda yine hasta ve kamu
yararı düşünülerek hareket edilmesini ve sonuçlandırma işlemlerinin hızlandırılmasını talep ederiz’’ denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.