LİMAK kapasite arttırıyor

139
2014 Yılı Çimento Sektör Hissesenetleri beklentileri açıklandı…
* İş Yatırım tarafından hazırlanan çözümleme raporu: "İlk çeyrekte çimento sektörünün satış gelirleri geçen yılın %31 üstünde. 1Ç14’de olumlu hava şartları ve mahalli seçimlerin tesiriyle Türkiye geneli…
HABER MERKEZİ
İş Yatırım tarafından hazırlanan çözümleme raporu:
"İlk çeyrekte çimento sektörünün satış gelirleri geçen yılın %31 üstünde. 2014’de olumlu hava şartları ve mahalli seçimlerin tesiriyle Türkiye genelinde inşaat çalışmaları hızlandı. Sektörün satış gelirleri senelik bazda %31 artarken FAVÖK marjı 11 puan iyileşti. 
FAVÖK marjının iyileşmesinin ana nedenleri;
1) Çimento ücretlerindeki %10-15 artış,
2) Elektrik ve Petrokok Ücretleri’nin geçen seneye paralel izlemesi, 
3) Kapasite Kullanım Oranları’nın yükselmesiyle ünite sabit fiyat gerilemesi olarak sıralanabilir.
Önümüzdeki seçim süreci İnşaat Sektörü’nü desteklemeye devam edecektir. Altyapıya yönelik kamu harcamalarının Haziran 2015’de inşa edilmesi planlanan genel seçimlere kadar artarak devam etmesini bekliyoruz. Mart 2014 Mahalli Seçimleri öncesinde canlanan İnşaat Sektörü ilk çeyrekte %5 büyümüştü. Devam eden seçim sürecinde Hükümetin 3. Hava Meydanı, 3. Köprü, Avrasya Tüneli, Şehirsel Dönüşüm ve Kanal İstanbul gibi büyük projeleri hayata geçirmesiyle çimento sektöründeki canlılık sürecektir.
Çimento Sektörü’nün 2014’de %6, 2015’de %4 büyümesini bekliyoruz. Tek başına Şehirsel Dönüşüm’ün çimento talebinde %20 artışa kapı aralayacak kadar önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Şehirsel Dönüşüm’le 6,5 milyon konutun yine inşasının 15-20 senelik bir süreçte gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 6,5 milyon konut yaklaşık 200 milyon ton çimento kullanımına eşit geliyor. Bu miktar Türkiye’nin 2013 seneyi çimento tüketiminin 3,7 katı.
Konut üremlerindeki mümkün bir artışla konut talebinin gerilemesi veya büyük altyapı projelerinin finansmanlarında karşılaşılabilecek mümkün zorluklar çimento sektörünü etkileyebilecek rizikolar arasında sayılabilir. 
Marmara Bölgesi en canlı ve korunaklı bölge olmaya devam ediyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin verilerine göre Marmara Bölgesi kapasite kullanım oranları %99 seviyesinde. 3. Hava Meydanı, 3. Köprü, Avrasya Tüneli ve Kanal İstanbul gibi Mega Projelerin hepsi Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Şehirsel Dönüşüm’e tabi olan konutların ise %30’u İstanbul’da. Diğer yandan bölgede LİMAK Trakya’nın 2015 yılında devreye girecek olan 1,1 milyon ton klinker kapasiteli imalat tesisi dışında kapasite artışı öngörülmüyor. Dolaysıyla önümüzdeki dönemde bölgede fiyat artışlarının devam etmesini bekliyoruz. AKCNS ve BOLUC Marmara Bölgesi’ndeki canlılıktan faydalanmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.