LİAD, Cumhurbaşkanı ile birlikte TUSKON Dünya Ticaret Köprüsü Programı’na katıldı

20
Lüleburgaz İş Adamları Derneği’nin (LİAD) üst çatısı olan; Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) organize ettiği “Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 Programı”nın düzenlenen Gala Yemeği’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Burs Pazarlığı” damgasını vurdu.
HABER MERKEZİ
130 ülkeden bin 500 işadamının katıldığı Gala Yemeği’nde son konuşmacı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Gül’ün konuşmasını tamamlamasından sonra sahneye çıkan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Cumhurbaşkanı Gül’ün prensip olarak hediye kabul etmediklerini bildikleri için Afrikalı bir üniversite öğrencisine okulu bitirene kadar burs vereceklerini söyledi. 
Meral, sahneden ayrılırken Cumhurbaşkanı Gül; “Dur dur” diyerek Meral’i yeniden sahneye çağırdı. Gül; "1 tane mi? 1 tane olmaz en azından 10 tane yap bari” dedi. Meral, bunun üzerine; “10 yapalım. 5 tanede Sayın Bakanımız adına yapalım 10+5 olsun” dedi. Tekrar devreye giren Cumhurbaşkanı Gül; “O zaman bunu en iyisi 25 yapalım. En iyi hediye sizi buraya toplamak” dedi. Cumhurbaşkanı Gül salondan büyük alkış aldı.
TUSKON’un ilkini 2006 yılında yaptığı Ticaret Köprüleri Programı’nın 25’incisi bu yıl yapılıyor. Ağırlıklı bir bölümü Afrika ve Asya’dan bin 500’e yakın işadamı düzenlenen program kapsamında Türkiye’ye getirildi. Söz konusu işadamları ile Türkiye’den işadamları ikili görüşmeler yapacak. Programın İstanbul ayağı tamamlandıktan sonra, Anadolu’dan başka illere gezi programları düzenlenecek.
* “Türkiye görünür halde”
Gala yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin son yıllarda çok daha fazla görünür, takip edilir hale geldiğini belirterek; "Sadece bölgesinde değil uluslararası planda çok daha fazla ne söylüyor ne yapıyor diye takip edilen bir ülke haline gelmiştir. Bunun sebeplerinden birisi de tabiî kii dış politikadır. Önce çevremizde daha sonra yakın çevremizde sonra dünyanın en uzak köyleriyle ilişkilerimiz geliştirmek var olan ilişkilerimizi daha geliştirmek için büyük gayret sarf ediyoruz. 
* “THY Afrika’nın tümüne uçuyor”
Hava Yolları’na (THY) verdiğimiz bir istikamet bir perspektif var. Uçabildiğiniz kadar her yere uçun. Yeter ki fizibil olsun. Bunun neticesi bugün THY 192 ayrı merkeze uçuş yapıyor. 89 ülkede 192 ayrı yere uçuyor. Almanya’da nerdeyse her şehre uçuyorsunuz. Rusya’da 20 şehre uçuyorlar. 
En memnun olduğum şey THY, Afrika’nın tüm başkentlerine uçar hale geldi. Somali’ye uçan tek yabancı havayolunun THY olduğunu söylersem gerisini söylemek gerekmiyor. Onun için herkes İstanbul’a gelmek zorunda. İstanbul gerçek anlamda bütün merkezleri birleştiren bir başkent olmuştur” dedi. 
* Son 1 yılda 448 Ticaret Heyeti düzenlendi
TUSKON Başkanı Meral, son bir yılda 104 farklı ülkeye 448 ticaret ve yatırım heyeti düzenlediklerini belirterek, “Bu heyetlere 7 bin 500 Türk işadamı katıldı. Aynı zamanda 140 ülkeden 550 heyet ile 11 bin yabancı iş adamı Türkiye’de misafir edildi” dedi.
“Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012” programını Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) destekleriyle düzenledikleri hatırlatan Meral, TUSKON çatısı altında 7 Federasyon ve 172 İşadamları Derneği’nin faaliyet gösterdiğini söyledi.
Bu derneklere 43 bin işadamı ve 100 bin firmanın üye olduğunu belirten Meral; “Kurulduğundan bugüne kadar istikrarlı bir şekilde büyüyen TUSKON, günümüzde Türkiye’nin en yaygın ve en büyük iş dünyası sivil toplum kuruluşu olmuştur” diye konuştu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here