Kuyumcuların önerisi “ATA LİRA”

230
ALTIN VURUŞ
* REŞAT ALTINI alırken, “Osmanlı Basımı” fiyatına göre alıyorsunuz. Aynı altını kuyumcuda satmaya gittiğinizde ise; “Bu altın yeni basım denilerek, fiyatında 15-20 TL. civarında düşük fiyat ödeniyor!
Şenol Goncagül
Özel Haber
Vatandaşa, kuyumcuda altın bozdururken “bu hakiki REŞAT altını değil!” sürprizi…
* Alırken yüksek satarken düşük
Kuyumcuya gidiyorsunuz. REŞAT ALTINI alıyorsunuz. O anki kur fiyatı üzerinden alımı yapıyorsunuz. Buraya kadar herşey yolunda…
* “Yeni Basım” Sürprizi
Herhangi bir kuyumcudan aldığınız o REŞAT ALTINI’nı, bozdurmak üzere kuyumcuya gidiyorsunuz. Satmak istediğiniz REŞAT ALTINI’nı kuyumcuya veriyorsunuz. Kuyumcu alıp dikkatle inceliyor ve :”Bu, altın ama gerçek REŞAT ALTINI değil!” deniyor! Kuyumcu size; “Çünkü, gerçek REŞAT ALTINI, Osmanlı zamanında basılmış eski altındır. Bu ise yeni basım! Bunun fiyatı, gerçek REŞAT’a göre 15-20 TL. daha ucuz” deniliyor.
* “Siz bunu anlayamazsınız”
Kuyumcuya; “O zaman, bunun farkını alırken nasıl anlamamız lazım?” diyorsunuz. Kuyumcu; “Bunu sadece ben anlayabilirim! Hatta, her kuyumcu bile anlamaz!” diyor. Aslında o altının gerçek mi, yoksa yeni basım mı olduğunu siz anlayamadığınız için de, aslında kandırılıp kandırılmadığınızı anlamanız bile mümkün olamıyor!
* Aynı kuyumcudan alanlar bile var
REŞAT ALTINI’nda yaşanan bu tuhaflığı dile getirmek üzere çarpıcı örnekler veren vatandaşlar; “Kendilerinden orijinal REŞAT ALTINI fiyatı ile satın aldığımız kuyumcular bile, aynı şeyi söyleyip, düşük fiyat ödüyorlar! Madem yeni basımdı da, ne diye eski basım gibi fiyata sattınız? Alırken ki değişiverdi bunun basımı?” diyorlar.
* “Ata Lira alın”
Kuyumcuların bu konuda şöyle de bir önerileri var: ”Bu ikileme düşerek, zarar etmemek için, en ideal olanı Cumhuriyet Altını veya bir başka deyişle ATA LİRA alın. Hangi kuyumcuya giderseniz gidin, değerinde alıp satarsınız”  diyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here