Kurudere Köyü Bayanları Sertifikalarını aldı

24
* Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Pınarhisar İlçesine bağlı Kurudere Köyü’nde düzenlenen Kadın Üst Giyim Kursu’nun Yıl Sonu Sergi açılışına katılarak kurstan mezun olan kursiyerlere sertifikalarını verdi.


HABER MERKEZİ
Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur Müdürlüğü tarafından Kurudere Köyü’nde bayanlara yönelik Kadın Üst Giyim Kursu düzenlendi. Yaklaşık 400 saatlik kursun ardından 25 bayan birbirinden güzel ürünleri üretti. Kadın Üst Giyim Kursu’nun bitimin akabinde 14 Mayıs 2010 Cuma günü Kurudere Köyü’nde Yılsonu Sergisi düzenlendi. Törene katılan Vali Aydoğdu Yılsonu Sergisi’ni açarak kursiyerlere sertifikalarını verdi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende konuşma yapan Vali Aydoğdu, kursiyerleri tebrik ederek;
“Biz yöneticiler, burada kamu görevlisiyiz ve milletimizi temsil ediyoruz. Vatandaşımızın zihnindeki burada bu hanım kızımız tarafından ifade edilen, devlet anlayışına layık olabilirsek görevimizi birazcık yapmışız demektir. Bunun dışında bütün yetkilerimiz bu forslarımız, makamlarımız, makam arabalarımız, hepsi bizim için taşınması çok ağır ve zor yüklerdir. Ancak vatandaşın zihnindeki bayrağın, devletin anlamına birazcık yaklaşabilirsek, vazifemizi yapmış sayılırız. Bu kurslar, yapılan yollar, açılan barajlar, bunların tamamı devletin esas vazifesidir. Asıl görev alanı, devletin asıl görev yapması gereken saha, vatandaşın gönlünü kalbini kazanmaktır. Bu konuda sizlerin yardımını ve desteğini istiyoruz. O yardımı da, Kurudere de çok fazla hissediyoruz. Burada müthiş bir potansiyel var, heyecan var, müthiş bir kutsal duygu birlikteliği var. Bundan dolayı hepinizi tebrik ediyorum, kursunuz hayırlı uğurlu olsun. Hepinize hürmetlerimi arz ediyorum.”dedi.
AK Parti Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam’da törende yaptığı konuşmasında, tüm kursiyerleri tebrik ederek, kursta öğrendiklerini diğer bayanlara aktarmalarını ve bu bilgilerini herkesle paylaşarak Kurudere Köyü’nde bayanların aktif olacaklarını belirtti.
Törende kursiyerler adına konuşma yapan Gülcan Erkan;
“Devletin ilk simasını birinci kapısını köyümde her zaman görüyordum. Ancak devletimin ikinci simasını ikinci kapısını karşımızda görmek bizleri heyecanlandırdı. Yani sizi Sayın Valim, teveccüh gösterdiniz. Bürokratlarınızla sergimizin açılışına katılarak, devlet denilen mekanizmanın güçlü sesini duyurdunuz bizlere. Size sonsuz Teşekkürler Sayın Valim. Sağ olun, var olun. Düşünebilir misiniz, köyde yaşayan bir bayanın, bankamatikten, elde ettiği kazancı yine kendisinin çekmesinin mutluluğunu anlaya bilir misiniz? Bu mutluğu bizlere yaşatan sizlersiniz.
Bizler bu kursla, kadının iş hayatındaki konumunun ne kadar önemli olduğunu anlarken, sosyalleşmenin, iletişimin ve iş birliğinin toplumdaki uygulanabilirliğini yaşayarak lezzetine vardık. Yine bizler inanıyoruz ki; kadının meslek sahibi olması, insanlığın zanaatkâr olması demektir. Yani, veren eli özgürleştirip güçlendirmek için çalışacağız, üreticeğiz ve insanlığın hizmetine sunacağız.”dedi
Kuredere Köy Muhtarı Mehmet Altaytaş’da yaptığı konuşmada, başta Vali Aydoğdu ve Milletvekili Sarıçam’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek;
“Üretim toplumu oluşturmada ki gayretiniz, bizlerde yansımasını buldu diyebilirim. Bayanlarımızın ‘ben meslek sahibi olmalıyım ‘inancı; onların bu kursa ilgisini arttırmış ve elde ettikleri kazanımlarını, kurstan sonrada devam ettirerek, aile bütçesine katkı sağlama azmindedirler. Bu anlamda köyümüzde kursun özüne uygun imkânlar sağlandığında, bayanlarımızın daha disiplinli ve üretken işler çıkaracağına eminim.
Ayrıca bu kursun devamının gelmesini, heyecanla bekleyen bayanlarımızın olduğunu zati hallerinize bildirmek isterim. Bu düşüncelerle konuşmama son verirken, hizmetlerinizin daim olmasını, günlerinizin aydınlık geçmesini temenni ederken; Allah; yar ve yardımcınız olsun.”dedi
Yapılan konuşmaların ardından Vali Aydoğdu ve Milletvekili Sarıçam, kursiyerlere sertifikalarını vererek serginin açılış kurdelesini kesti. Vali Aydoğdu ve beraberindekiler daha sonra sergiyi gezerek, sergilenen ürünler hakkında kursiyerlerden bilgiler aldı.
“Köylülük bir meslektir. İşsizliğin asıl sebebi mesleksizliktir.”
Kurudere Köyü kursiyer bayanları, sergilerinde Vali Aydoğdu’nun daha önce bir toplantıda söylemiş olduğu, “Köylülük bir meslektir. İşsizliğin asıl sebebi mesleksizliktir.” sözünü de el işiyle işlemeleri Vali Aydoğdu’ya büyük hediye oldu. (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here