Kulakları motif işlemeli Kuzu ilgi odağı oldu

18
Kırklareli’de hayvan besiciliği yapan bir kişinin ağılında, kulakları motif işlemeli Kuzu ilgi odağı oldu.

 

Besici Recep Aktoprak, yaptığı açıklamasında kuzunun kulağındaki desenleri görenlerin, kuzuyu tutarak incelediğini söyledi.
Bazı kuzuların ayaklarında, ayakuçlarında, vücutlarında bir takım işaretler olabileceğini anlatan Aktoprak, bu Kuzu’nun kulağındaki desenleri Anadolu halı ve kilim motiflerine benzettiğini bildirdi.
Baktığı kuzuların yalnızca birinde bu motiflerin bulunduğunu anlatan Aktoprak, şöyle dedi:
”Bu kuzuları 3 ay önce Edirne’nin Havsa ilçesinde kurulan hayvan pazarından aldım. O zaman bu durumu hiç fark etmemiştim. Bu kuzuları kurbanlık için bakıyorum. Ancak kulaklarında motif bulunan Kuzu’yu ise şimdilik satmayı düşünmüyorum. Bu Kuzu’ya ağılın maskotu gibi bakıyorum. Kuzu’nun kulağındaki motifler halı ve kilimlerdeki işlemelere benziyor. Bu olayı duyarak ağılıma gelenler, Kuzu’yu tutarak, kulaklarını inceliyor.”
* “İlk defa böyle bir şey görüyorum”
Kırklareli’nde yaklaşık 20 yıldır Veterinerlik yapan Celal Çetin ise bir Kuzu’da böyle bir durumun olmasına şaşırdığını ve meslek yaşamında ilk defa böyle bir şey gördüğünü söyledi.
Bu olayın genetik olabileceğini ifade eden Çetin; ”Çok enteresan bir durum. Bu şekiller bir halı desenine benziyor. Bunca yıldır bu işin içindeyim böyle bir şey görmedim. Çeşitli işaretler hayvanın karın altında, ayaklarında olabilir ama bu şekilde olması çok ilginç bir durum” dedi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.