Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Mali Kongresi’ni yaptı

9
* Sınırlı Sorumlu Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 52. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı dün yapıldı.
HABER MERKEZİ 
Sınırlı Sorumlu Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 52. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı 08 Nisan 2012 Pazar günü saat 12.00’de Paşa Kafe Düğün Salonu’nda yapıldı.
Trakya ve Marmara Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı İsmail Atakan, Haşim Dönmez, Fatih Kiraz ve Muammer Besler’den Divan Heyeti’nin oluşturulmasının ardından Saygı Duruşu’nda bulunarak İstiklal Marşı okundu.
Sınırlı Sorumlu Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz kongrede yaptığı konuşmasında son 1 yıl içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak verdiği bilgiler vererek şunları kaydetti:
“Yönetim Kurulumuz eskiden olduğu gibi her hafta Pazartesi günleri toplanmaktadır. 2011 yılı içersinde 51 toplantı yapmıştır. 2011 yılında 36 kişi yeni ortak olarak aramıza katılmıştır. 2 ortağımız ölüm nedeni ile 40 ortağımız kendi isteği ile ortaklıktan düşmüştür. Halen hazırda 1026 ortağımız mevcuttur. Ölen ortaklarımıza Allah’tan rahmet geride kalanlara baş sağlığı diliyorum. Sermaye iştirakinden dolayı ortaklığı sona eren kardeşlerimiz yine istedikleri an ortaklık vecibelerini yerine getirip ortak olabilirler.
Halen hazırda yılsonuna göre 1014 ortağımız mevcuttur. 31-12-.2011 yılı sonu Halk Bankası’na kefalet ettiğimiz kredi yekûn olarak 7 milyon 536 bin 929,67 TL.’dir. Bu krediler 2, 3 ve 4 yıllık 6 şar aylık taksitler halinde ödenmektedir. Faiz oranları %6 idi. 01 Mart 2012 itibaren 25 bin TL krediler yine %6 olarak ödenecek 25 bin TL üstü %7,8 olarak ve % 1 komisyon alınacak yani yaklaşık % 9 civarı olarak ödenecek. 01 Mart tan itibaren alınan krediler ise yine 2,3 ve 4 yıllık olarak taksitler ise 3 ayda bir ödenecek.
Kendi bünyemizden destekleme fonumuzdan verilen krediler eskisi gibi altı aylık olarak devam etmekte yılsonuna göre bu fondan 1 milyon 795 bin TL. kredi verdik. Bu masraf karşılığı olarak verilen krediler her ne kadar altı aylık ise de bazen bir veya iki ayda ödeyenler oluyor. Masraf karşılığı sonradan alındığı için kullandığı aya göre alınır. Bazen de fondaki para durumumuz müsait ise kullandığı paranın altı aylık masraf karşılığını vermek kaydı ile tekrar altı ay uzatıyoruz.
Biraz sonra okunacak raporlarda mali durumumuzu göreceksiniz. Gayri menkullerimiz dışında yaklaşık 3 3.5 milyon liramız mevcut olup, takipteki faiz alacaklarımızla beraber 4 milyon lira civarı kendi paramız mevcuttur. Trakya da 2 kooperatif 100 bin TL kredi veriyoruz. 900 kooperatif mevcudundan böyle küçük bir kooperatif bu kadar parası olan başka kooperatif bulamazsınız. Bu da kooperatifimizin durumunu gösteriyor.
2011 yılında Genel Merkezimizin talimatı ile yeniden yapılandırma uyguladık. Anaparayı ödeyen eski alacaklarımızı temerrütlerini kaldırdık. Anaparayı ödeyemeyenlerin uzun vadeli taksitlere yaydık 35 ortağımız bundan faydalandı. Halen ödemeler devam ediyor. Toplam 152 bin 619 TL Temerrüt faizini sildik. Borcunu ödemeye uzak duran eskiden kalma alacaklarımızı kanuni yoldan takip ediyoruz.
Değerli ortaklarımız alacağınız krediyi hesap edip ödeyebileceğiniz gücünüze göre alın ve mutlaka zamanında ödemelere dikkat edin. Cebinizde duran parayı bize hizmet eden birkaç günlüğüne de olsa Halk Bankasına yatırın.
3 katlı binamız kendi malımız. 1. katta fırın olarak çalışan kiracımız; 2. katta kendi işyerimiz 3. katta 2 daireden birisinde güvenlikçi yetiştiren kiracımız var. Diğer boş dairemizde içindeki noksanları tamamlayıp kiraya vereceğiz. Binamızın doğalgaz alma anlaşmamız yapıldı çalışma devam ediyor. 2011 yılında ortaklar yardım fonumuzdan araştırma yaparak çok mağdur ortaklarımızın üniversite de okuyan çocuklarına her ay 75 TL karşılıksız burs vermeye devam ediyoruz. Bu yıl 53 talebemiz bu fondan istifade diyor. Okullar açılır iken ilköğretimde okuyan mağdur üyelerimizin çocuklarına nakit giyim yardımı, bir kısmına kitap alma yardımı Bağ-Kur’a az borcu olup ilacını alamayan üyelerimize borcunu ödemek için yardım yapıyoruz. Ölen kurucu üyelerimizin 2 dul yaşlı eşine azda olsa maaş veriyoruz. Ölen üyelerimize borcu varsa 5000 TL ye kadar borcunu siliyoruz. Borcu yoksa 500 TL ile 2 bin TL civarı ölüm yardımı yapıyoruz.
2011 yılında bu fondan 44 bin TL yardım yaptık. Bütçemizin sosyal yardım fonundan da 20 bin TL yardım yaptık. Sosyal yardım fonlarından yapılan yardımlarımızın toplamı 64 bin TL’dir.
Biliyorsunuz her ne kadar banka müdürlerimiz sık sık yer değiştiriyorlarsa da gelen müdürlerimiz olsun personelimiz olsun işlerimizi seve seve zamanında yapıyorlar. Yeni müdürümüz Zühal Üzer Hanım bize Babaeski den geldi sizin adınıza kendisine buradan hoş geldiniz diliyorum. Önceki müdürümüz Erkan Özkeskin kardeşimde kendi memleketi Edirne ye tayin oldu; ona da başarılar ve sağlıklar diliyorum.
Başta müdürümüz Halil Kahraman ve yardımcıları her zaman olduğu gibi siz ortaklarımıza en iyi bir şekilde hizmet etmektedirler .Kendilerine sizin adınıza Teşekkür ederim.
Sizlere özet olarak sunduğum çalışma raporumuz burada son verir iken beni dinleyen siz değerli ortaklarımıza ve değerli misafirlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunar 2012 yılının Esnaf ve Sanatkarlarımıza Milletimize hayırlı olmasını hanelerimize huzur ve mutluluk getirmesini içeride ve dışarıda vatanımızı bölmeye ve milletimiz içine fitne sokmaya çalışan hainlere fırsat vermemesini Cenab-ı Allah ‘tan diler hepinize tekrar saygı ve sevgilerimi sunarım.”
Yapılan konuşmanın ardından Kooperatif Müdürü Halil Kahraman tarafından 2011 Yılı Bilanço, Gelir-Gider ve Ortaklar Yardım Fonu Raporları, Denetleme Kurulu Başkanı Ergun Selçuk tarafından Denetleme Kurulu Raporu okundu. Raporlar oybirliği ile aklandı. Kooperatif Müdürü Halil Kahraman tarafından okunan 2012 Yılı Tahmini Bütçe ile bütçenin masraf fasılları arasında münakale yapılabilmesi için yetki verilmesi maddesi okunarak oybirliği ile kabul edildi. Kooperatif Başkanı Hasan Kiraz, Merkez Birliği tarafından uygulamaya konulan kooperatif takibindeki borçların yeniden yapılandırılması uygulaması hakkında bilgi verilerek yetki istendi. Bu maddede oybirliği ile kabul edildi. Ardından yine Başkan Hasan Kiraz tarafından vadesinde ödenmeyen ve kooperatif takibine intikal etmiş bulunan kredi borçlarının ana sözleşme gereği 1 ay sonunda icraya verilmesi maddesinin eski hali ile uygulanması istemi genel kurula sunuldu. Oybirliği ile Yönetim Kurulu’na yetki verildi. 
Açık oylama ile Bölge Birlik Delege Seçimi yapıldı. Tek liste ile açık oylama seçimde; Asil Üyeliklere; Hasan Kiraz, Halil Kahraman, Fatih Kiraz, Yedek Üyeliklere; Ahmet Şazi Çaloğlu, Hakan Elmaz ve Ergun Selçuk seçildi.
Kongrenin dilek ve temenniler maddesinde söz alan Rahmi Sağlık, geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu’ndan istifa ettiğini belirterek, yaklaşık 40 yıldır görev yaptığı süre içerisinde kırdığı kişiler var ise onlardan özür diledi. Sağlık istifa etme gerekçesini de açıklayarak bundan sonra Yönetim kurulu tarafından alınacak kararlarda sorumluluk sahibi olmadığını belirtti. (s) 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here